Wegańskie potrawy na wigilijny stół. TOP 5 przepisów wege na święta
TOP 5 wege przepisów na święta Bożego Narodzenia
1. Wegańskie śledzie po kaszubsku
Składniki: 400 g boczniaków, 2 płaty nori, 2 cebule, 2 nieduże ogórki konserwowe lub kiszone, 3 – 4 suszone śliwki, 4 – 5 łyżek koncentratu pomidorowego i przyprawy: sól, cukier, ocet, oliwa, liście laurowe, ziele angielskie, papryka słodka, sok z cytryny.
Przygotowanie: Boczniaki oczyszczamy i dzielimy na mniejsze kawałki, płaty nori rozdrabniamy na małe kawałki, kroimy cebulę i ogórki w drobną kostkę. Do wrzącej wody w garnku dodajemy łyżeczkę soli, cukru i dwie łyżki octu. Wrzucamy boczniaki do garnka, przykrywamy pokrywką i gotujemy 4 minuty, po czym je odławiamy i odkładamy na sito.
Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy cebulę z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Dodajemy śliwki i mieszamy aż cebula się zeszkli. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, ogórki, cukier, sól i resztę przypraw. Dokładnie mieszkamy i smażymy kolejne 2 minuty. Wyłączamy palnik, dodajemy boczniaki, nori i mieszamy. Gotową potrawę przekładamy do słoików i odstawiamy do lodówki na dobę.
Przepis pochodzi ze strony easyvege.pl. Dostępny TUTAJ.
2. Wegańskie krokiety ze szpinakiem
Składniki na panierkę: 50 gm bułki tartej, 190 ml wody, 2 łyżki oleju z pestek winogron, 4 łyżki mąki pszennej.
Składniki na farsz: 1 cebula czerwona, 1 ząbek czosnku, 350 g szpinaku, 150 g serka z nerkowców, 5 sztuk suszonych pomidorów, przyprawy - pieprz, sól, gałka muszkatołowa.
Składniki na serek z nerkowców: 2 łyżki jogurtu roślinnego, 200 g orzechów nerkowca, ząbek czosnku, przyprawy - sól, pieprz, sos sojowy, sok z cytryny.
Składniki na ciasto naleśnikowe: 230 g mąki orkiszowej, 400 g napoju sojowego, 1 łyżeczka siemię lnianego, 2 łyżki oleju z pestek winogron, sól.
Przygotowanie: Cebulę pokrojoną w kostkę oraz czosnek smażymy na rozgrzanym oleju na patelni. Następnie dodajemy szpinak i suszone pomidory pokrojone w paski. Mieszkamy, doprawiamy przyprawami (solą, pieprzem, gałką muszkatołową).
Do miski wrzucamy miękkie orzechy nerkowca (wcześniej namoczone), dodajemy sok z cytryny, sos sojowy, czosnek, jogurt, sól i pieprz. Całość blendujemy na jednolitą masę. Gotowy serek dokładamy do patelni ze szpinakiem. Podsmażamy przez 2-3 minuty i doprawiamy sokiem z cytryny.
Mąkę mieszamy z napojem sojowym, dodajemy sól, siemię lniane i olej. Całość blendujemy. Masę wylewamy na patelnię i smażymy naleśniki. W jednej misce szykujemy bułkę tartą, w drugiej łączymy mąkę pszenną i wodę. Na gotowe naleśniki wykładamy farsz i zawijamy. Gotowe krokiety zanurzamy najpierw w miksturze wody i mąki, a następnie obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na patelni na rozgrzanym oleju.
Przepis pochodzi ze strony kuchnialidla.pl. Dostępny TUTAJ.
3. Śledzie z boczniaków z jabłkiem, cebulą i ogórkiem
Składniki: 250g boczniaków, 2-3 łyżki oleju do smażenia, 3 arkusze nori, 1 ogórek kiszony, 1 małe kwaśne jabłko, 1/2 czerwonej cebuli, 1/2- 3/4 szklanki śmietanki sojowej, 1 łyżka octu winnego, 1/2 łyżeczki syropu klonowego, garść natki pietruszki, sól, pieprz do smaku.
Przygotowanie: Boczniaki oczyszczamy, kroimy w paski i smażymy na patelni na rozgrzanym oleju. Dodajemy pokrojone na małe kawałki nori i całość smażymy do momentu, aż grzyby będą złociste. Wyciągamy nori i odkładamy boczniaki do ostudzenia. W międzyczasie kroimy cebulę, jabłko i ogórki w bardzo drobną kostkę. Łączymy z boczniakami, dodajemy śmietanę i syrop klonowy, a na koniec doprawiamy przyprawami i natką pietruszki. Odkładamy do lodówki na co najmniej dwie godziny.
Przepis pochodzi ze strony mniumniu.com. Dostępny TUTAJ.
4. Piernik pomidorowy
Składniki na jedną keksówkę (do 33 cm): 1 szklanka krojonych pomidorów z puszki, 1 banan, pół szklanki oleju roślinnego, pół szklanki cukru trzcinowego, 2 szklanki mąki pszennej lub orkiszowej, półtorej łyżki przyprawy piernikowej, 1 łyżka kakao, 1 łyżeczka sody, pół łyżeczki proszku do pieczenia, pół łyżeczki soli + powidła śliwkowe i opcjonalnie roztopiona czekolada.
Przygotowanie: blendujemy pomidory, banana, olej oraz cukier na gładko. W misce przy pomocy trzepaczki mieszamy suche składniki. Zblendowaną masę wlewamy do miski i mieszamy na gęste ciasto.
Gotową masę przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenie i pieczemy przez 45-50 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Gdy ciasto ostygnie, kroimy go na pół i smarujemy powidłami śliwkowymi. Opcjonalnie polewamy czekoladą lub lukrem.
Przepis pochodzi ze strony jadlonomia.com. Dostępny TUTAJ.
5. Pasztet z pieczarek
Składniki na jedną keksówkę: 500 g pieczarek, 1 łyżeczka trzcinowego cukru,1 ząbek czosnku, olej, 2 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej palonej, 3/4 szklanki zmielonych orzechów laskowych, 2 łyżki sosu sojowego, 5 łyżek oleju roślinnego, pół łyżeczki suszonego tymianku, pół łyżeczki suszonego majeranku, 1/4 łyżeczki ostrej papryki, 1/4 łyżeczki pieprzu ziołowego, sól oraz czarny pieprz, bułka tarta do wysypania foremki.
Przygotowanie: Kroimy pieczarki i siekamy czosnek. Rozgrzewamy olej na patelni, dodajemy pieczarki i smażymy przez kilka minut. Następnie dodajemy czosnek, smażymy minutę i dodajemy cukier. Mieszamy i odstawiamy na bok.
W misce łączymy wszystkie składniki, dodajemy podsmażone pieczarki i blendujemy na gęstą masę. Smarujemy keksówkę olejem, wysypujemy mielonymi orzechami i przelewamy do środka gotową masę. Całość pieczemy przez ok. 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Gotowy pasztet wyjmujemy i czekamy, aż ostygnie.
Przepis pochodzi ze strony jadlonomia.com. Dostępny TUTAJ.