TOP 15 najdziwniejszych kierunków studiów 2023
Prezentujemy nietypowe kierunki studiów 2023 na uczelniach w całym kraju, w tym także na Śląsku.
Wojskoznawstwo, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Absolwent kierunku wojskoznawstwo jest przygotowany, pod kątem teoretycznym i praktycznym, do pracy w służbach mundurowych (m.in. w policji, wojsku, straży granicznej itd.) oraz w organizacjach zajmujących się szeroko pojętą ochroną i popularyzacją dziedzictwa historycznego, w strukturach administracji państwowej i samorządowej, zajmujących się bezpieczeństwem.
foto: Pixabay
Lex sportiva, Uniwersytet Wrocławski
Podyplomowe studia oferują zapoznanie się bliżej z prawem sportowym, cywilnym czy administracyjnym oraz z zagadnieniami związanymi z marketingiem oraz zarządzaniem. Jest to kierunek przeznaczony przede wszystkim dla właścicieli i pracowników klubów sportowych, menedżerów sportowych oraz absolwentów ekonomii i administracji.
foto: Pixabay
Zoofizjoterapia, Politechnika Bydgoska
To studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Zoofizjoterapeuta zajmuje się m.in. wykonywaniem specjalistycznych zabiegów mających na celu poprawę stanu zdrowia, polepszenie jakości życia oraz redukcję bólu u zwierząt po różnego rodzaju urazach ortopedycznych, doborem metod fizjoterapeutycznych oraz wykonywaniem zabiegów fizykalnych, manualnych oraz kinezyterapii.
foto: Pixabay
Humanistyka 2.0, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Humanistykę drugiej generacji można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na pierwszym stopniu (licencjat). Studia te oferują ciekawe połączenie zasobów humanistyki (teksty, obrazy) i nowych technologii oraz nowych mediów. W zależności od wyboru specjalności absolwenci będą mogli zostać projektantami stron www, programistami, testerami gier, dziennikarzami czy założyć działalność biznesową i reklamową w internecie.
foto: Pixabay
Projektowanie i budowa jachtów, Politechnika Gdańska
To kierunek dla osób zafascynowanych żeglarstwem, pragnących zgłębiać zarówno jego techniczne jak i naukowe aspekty. Absolwent zdobędzie umiejętności i wiedzą za zakresu projektowania i budowy jachtów oraz mniejszych jednostek pływających – sportowych, wycieczkowych, portowych czy rekreacyjnych.
foto: Pixabay
Nowoczesne metody prowadzenia stada bydła mlecznego, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Po ukończeniu studiów licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich na kierunkach związanych z rolnictwem bądź biologią możesz udać się na podyplomowe studia z nowoczesnych metod prowadzenia stada bydła mlecznego. Absolwenci tego kierunku otrzymają m.in. uprawienia inseminatora oraz poznają różne systemy prowadzenia stada (nawet za pomocą elektroniki).
foto: Pixabay
Pies w społeczeństwie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
W programie studiów znajdują się takie zagadnienia jak m.in. utrzymanie i hodowla psów, określenie predyspozycji behawioralnych danego zwierzęcia i dowiedzenia się, w jaki sposób można je kształtować. Absolwenci tych studiów znajdą pracę w hodowlach, ale też jako behawioryści troszczący się o zachowanie i emocje psiaków.
foto: Pixabay
Życie wśród kwiatów, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Studia podyplomowe przeznaczone dla absolwentów jakichkolwiek studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich, którzy interesują się roślinami ozdobnymi i chcieliby dowiedzieć się jakie jest zastosowanie danych roślin oraz jak wykorzystać daną roślinę do polepszenia jakości życia w przestrzeni prywatnej i publicznej – w mieszkaniach, ogrodach, na terenach zieleni miejskiej itd.
foto: Pixabay
Protetyka słuchu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Student zdobędzie wiedzę z zakresu medycyny, biofizyki, akustyki, statystyki, elektroniki i elektrotechniki, wraz z elementami nauk społecznych i ekonomicznych, umiejętności samodzielnego przeprowadzania badań diagnostycznych. Nauczy się dobierać i dopasowywać aparaty oraz implanty słuchowe. Uzyska też doświadczenia w zakresie sprawowania opieki nad pacjentami. Absolwent przygotowany będzie do pracy m.in. w gabinecie protetyki słuchu, pracowni audiometrycznej, otometrycznej, placówce diagnostycznej i w wielu innych miejscach.
foto: Pixabay
Fotonika, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska
Po ukończeniu tego kierunku absolwent będzie mógł zająć się projektowaniem urządzeń optoelektronicznych, algorytmów analizy obrazu i systemów obrazujących. Co ciekawe, program tych studiów kładzie duży nacisk na poznanie niezwykle interesującego działu, jakim jest holografia, która najprawdopodobniej wkrótce znajdzie zastosowanie w powiązaniu z techniką cyfrową.
foto: Pixabay
Organizacja uzdrowisk i leczenie uzdrowiskowe, Uniwersytet Wrocławski
Kolejne podyplomowe studia na naszej liście oferują zdobycie wiedzy z zakresu zarządzania, prawa, medycyny i ekonomii, co ma pomóc przyszłemu absolwentowi kierunku w otworzeniu i prowadzeniu własnego sanatorium czy uzdrowiska, mającego w ofercie masaże, zabiegi lecznicze itd.
foto: Pixabay
Zarządzanie parafią, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Zadaniem tych podyplomowych studiów jest przekazanie kompleksowej wiedzy na temat zarządzania różnymi placówkami i stowarzyszeniami, które działają w kościele.
foto: Pixabay
Muzyka Użytkowa, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Studenci tego kierunku zdobędą przygotowanie muzyczne, a ponad to zyskają wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystywania multimediów do tworzenia nowoczesnych produktów muzycznych. Absolwent muzyki użytkowej jest przygotowany do samodzielnej działalności na rynku muzycznym, a w szczególności rynku medialnym, czyli do tworzenia ścieżki dźwiękowej do filmu, do radia, reklam, muzyki estradowej i przemysłowej.
foto: Pixabay
Zielarstwo i terapie roślinne, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Jak uprawiać zioła, suszyć je i przechowywać? W jaki sposódb zaprojektować surowce zielarskie i zarządzać gospodarstwem zajmującym się uprawą takich roślin? Tego wszystkiego dowiedzą się absolwenci zielarstwa i terapii roślinnych. Kierunek ma charakter interdyscyplinarny, mieści się w obszarze kształcenia w zakresie nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Po ukończeniu tego kierunku można pracować np. w firmach zajmujących się sprzedażą produktów leczniczych.
foto: Pixabay
Etnofilologia kaszubska, Uniwersytet Gdański
Interesujesz się językiem kaszubskim i kulturą Kaszub? Ten kierunek jest dla Ciebie! Studenci nauczą się władać językiem kaszubskim w mowie i piśmie, a na zajęciach zapoznają się z przeróżnymi tematami związanymi z regionem. Studia przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela języka kaszubskiego i języka polskiego (łącznie) lub pracy w instytucjach Pomorza związanych z szeroko pojętą kulturą (dziennikarz, animator życia społecznego, edukator w domu kultury i/lub muzeum, edytor, korektor).
foto: Pixabay
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...