
Szlak Orlich Gniazd - najpiękniejszy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Góra Zborów
Znajduje się w Podlesicach. Fantazyjne skały robią tu ogromne wrażenie na turystach. Przypominają sylwetki zwierząt i ludzi, z czego wynikają ich nazwy, m.in. wielbłąd, zakonnica, kruk, lalka, samotna dziewica czy Napoleon. Góra to jeden z ciekawszych punktów widokowych na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Widać stąd pobliski Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów.

Jaskinia Głęboka
Siedlisko wielu organizmów żywych. Najbardziej spektakularne są tu nietoperze. Komorę północną zamieszkuje z kolei sieciarz jaskiniowy -pająk. Jaskinia znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami.

Zamek Mirów
Jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd. Leżąca na wzniesieniu, monumentalna bryła zamku, przypominająca okręt, robi spore wrażenie. Mirowska twierdza stanowi jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Malownicze ruiny i wyjątkowe formy skalne, a także atrakcje dla całych rodzin, które są wokół zamku, w tym Park Rozrywki, przyciągają tu turystów z całej Polski.

Okiennik Wielki
Grupa skał bardzo lubiana przez wspinaczy, którzy przyjeżdżają tu wspinać się po wytyczonych w skałach drogach. Najbardziej rozpoznawalnym elementem grupy jest skała posiadająca „okno” - otwór skalny o wymiarach ok. 7 × 5 metrów.

Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń
Smoleń znany jest przede wszystkim dzięki zamkowi Pilcza, który - choć znacznie zrujnowany - jest jedną z najbardziej malowniczych i atrakcyjnie położonych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek znajduje się na terenie rezerwatu przyrody o nazwie Smoleń.

Strażnica obronna w Przewodziszowicach
Ruiny murowanej strażnicy obronnej, znajdujące się w pobliżu dawnej wsi Przewodziszowice (obecnie część miasta Żarki). Skała ze strażnicą znajduje się na niewielkiej polance. Zbudowana jest z wapienia, ma wysokość 12–17 m i jest obiektem wspinaczki skalnej.

Zamek Bobolice
Zamek królewski zbudowany pierwotnie w połowie XIV wieku i następnie przebudowywany. Leży na stromym, skalistym wzgórzu (360 m n.p.m.). Blisko zamku przebiega tzw. Grzęda Mirowska. Pasmo tworzą niezwykle efektowne ostańce skalne, w których powstały płytkie groty i całkiem głębokie jaskinie krasowe. Sieć szlaków turystycznych umożliwia stąd także dłuższe wędrówki w rejon Skał Kroczyckich i Rzędkowickich.

Zamek Olsztyn
Zbudowana z białego wapienia, a nadbudowana z brunatnej cegły wieża przypomina maszt okrętu unoszącego się na morskiej kipieli. Zamek i dolina wokół zamku to wspaniałe miejsce na wycieczki. W pobliżu są skały, rezerwaty przyrody.

Dolina Wiercicy - Złoty Potok
Dolina Wiercicy, od podnóży zamku na Ostrężniku po Złoty Potok i Janów, zalicza się do najpiękniejszych fragmentów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Turystów zachwyca czystą wodą Wiercicy, ładnymi lasami i wapiennymi skałami o fantazyjnych kształtach. Na stokach nad Wiercicą odszukać warto jurajskie skały, które również obdarzono romantycznymi nazwami - a to „Brama Twardowskiego”, a to „Diabelskie Mosty”. Dolina Wiercicy to także tajemnicze budowle i cenne zabytki kultury.