Porady dla śląskiej gospodyni
Porady dla śląskiej gospodyni dotyczące żywności
Mleko rozcieńczone wodą każda gospodyni rozpozna na mocy następujących danych: 1) rozcieńczony produkt ma wygląd wodnisty i wyraźną niebieskawą obwódkę przy nachylaniu naczynia; 2) kropla takiego mleka, wrzucona do szklanki z wodą nie pozostawia za sobą wyraźnego śladu, lecz prędko się rozpływa, a mleko nierozcieńczone pozostawia wyraźny zygzakowaty ślad w wodzie; rozcieńczone mleko nie skupia się w postaci kulistej kropelki ani na igle, ani na szklanej lub marmurowej tafli; lecz rozlewa się nieforemnie.
Zmarznięte jaja. Przyprowadza się do pierwotnego stanu, kładąc je w czystą wodę zaprawioną solą, która z nich wyciąga mróz i przywraca im smak naturalny.
Dobra i niefałszowana kawa! Istnieje bardzo prosty środek, za pomocą którego rozeznać możemy, czy palona już lub mełła kawa, jaką niekiedy kupujemy, nie jest fałszowaną. Wszystkie palone produkty, jak np. rzepa i ćwikła, kasztany, cykoria, spadają po pewnym czasie na dno, jeżeli je włożymy i rozruszamy w naczyniu cylindrowym napełnionym wodą. Prawdziwa kawa zaś zostaje na powierzchni wody i tworzy pływające nakrycie.
Porady dla śląskiej gospodyni dotyczące sprzątania
Mosiądz i miedź. Przedmioty z mosiądzu i miedzi wytrzeć sokiem z cytryny (może być już zepsuta) i wyczyścić potem jakim proszkiem. Spłukać następnie przedmiot w gorącej wodzie i wysuszyć dobrze
Czyszczenie szklanych butelek. Skorupy jaj suszy się na piecu, rozbija je na drobne kawałki, wsypuje garść do flaszki, napełnia do połowy ciepłą wodą i wstrząsa mocno. Skorupy jaj mogą nadal do tego samego celu służyć, flaszki zaś będą zupełnie czyste i przezroczyste.
Naczynia do mleka powinny być przynajmniej raz w tygodniu szorowane solą.
Tłuste naczynia wszelkiego rodzaju czyści się gorącymi trocinami.
Zabrudzone szyby wyczyszczać. Bierze się garść pokrzyw, zanurza się je w wodzie, po czym kilka razy tak zmoczonymi szybę się pociera. Jeśli się za pierwszym razem nie wyczyszczą, powtarza się czynność ze świeżymi pokrzywami, płucze się potem szybę czystą wodą, a ani znaku na szybach z plam, które pospolicie czerwone lub zielone są, nie pozostanie. Podobnego sposobu użyć można do czyszczenia zwierciadeł; trzeba się tylko ostrzec, aby woda za szkło nie wpłynęła i żywego srebra nie starła. Chcąc temu zapobiec, można ramki wokoło woskiem oblepić, który się potem da łatwo odjąć.
Porady dla śląskiej gospodyni dotyczące zdrowia
Na katar rano nacierać stopy spirytusem z wodą.
Kaszel ustanie, jeśli przez parę dni pić będziemy odwar z czystej owsianej słomy, pokrajanej jak sieczka. Kolor tego odwaru jest jak słaba czarna kawa. Daje się do niej kawałek cukru i pije się po szklance rano i wieczorem.
Lekarstwo na ból głowy. Na tę chorobę dobre jest żucie codziennie 3 do 4 ziarnek jałowca. Wielu osobom, które na tę słabość na próżno różnych środków używały, jałowiec pomógł po kilkorazowym użyciu.
Silnie pachnąca cebula owiązana w plasterkach naokoło szyi sprowadza sen w razie bezsenności.
Kto nie dostanie kataru? Kataru nie dostanie ten, kto codziennie rano myje szyję zimną wodą i zimną wodę rano przy myciu wciąga nosem.
Porady dla śląskiej gospodyni dotyczące urody i pielęgnacji
Pamiętajmy o rzęsach. Rzęsy nadają dużo uroku twarzy kobiecej. Czym więcej o nie dbamy, tym więcej mamy o jeden atut na naszą korzyść. Rzęsy ciemnieją i lepiej rosną, gdy się je lekko natłuści olejkiem migdałowym, oliwą lub wazeliną. W celu dokonania tego zabiegu należy natłuścić dwa palce i lekko naciągać rzęsy od nasady do końca.
Na piękną cerę. Marchewka i sok z pomarańczy. Trzeba marchewkę zetrzeć na tarce i następnie zalać pół szklanką zimnej wody, niech postoi chwilę, po czym przecedzić. Mieszajcie sok marchewki pół na pół z sokiem pomarańczy i pijcie trzy szklanki dziennie, a będziecie miały wkrótce cerę młodej dziewczyny.
Środek na wygubienie piegów. Dojrzałe pogniecione poziomki przykłada się na noc do części twarzy piegami okrytych, rano zaś wodą obmywa.