Park Śląski pełen jest tajemniczych i urokliwych miejsc
Park Śląski to jeden z najpiękniejszych zakątków województwa śląskiego. Próżno szukać równie dużego parku leżącego w centrum przemysłowego Śląska. Wiele miejsc w Parku Śląskim owianych jest tajemnicą.
Park Śląski. Świątynia Petrycha
Oto Świątynia Petrycha. Charakterystyczne betonowe kolumny zostały oczyszczone i odmalowane z zastosowaniem farb krzemianowych w jasnych odcieniach. Stara konstrukcja drewniana została rozebrana, a w jej miejsce wstawiono nową z drzewa modrzewiowego. Zlikwidowano też dawne oczko wodne, teren został wyrównany i przykryty piaskowcem. Zadbano też zieleń wokół świątyni i ławki, na których można odpocząć i zgłębiać piękno tego miejsca
Całość została urokliwie oświetlona. Dzięki temu Świątynia Petrych po zmroku wygląda bardzo tajemniczo. Nowością jest monitoring i nagłośnienie, które na stałe zostało zamontowane.
Legendy mówią, że po zmroku w Świątyni Petycha, odbywają się tajemnicze obrzędy mistyczne.
Park Śląski. Fontanna Pelikany
Rzeźby z fontannami zaczęły powstawać w Parku Śląskim w latach 60. Ta rzeźba pelikanów powstała w 1963 roku. Jej autorem jest Tadeusz Sadowski. Dwie figury pelikanów ustawiono pośrodku basenu kształtem zbliżonego do sześciokąta. Korpusy ptaków ustawione są równolegle do siebie, skierowane w dwie różne strony, ale ich głowy zwrócone są ku sobie.
W 2006 roku Fundacja dla Śląska i Kompania Piwowarska wyremontowały parkowe fontanny podczas akcji "Tyskie stawia". Wszystkie wodotryski zostały wówczas uruchomione. Przy remoncie pracowało 30 osób. Prace były prowadzone pod okiem najlepszego w Polsce specjalisty od renowacji i rekonstrukcji fontann.
Park Śląski. Kanał regatowy
Kanał Regatowy to liczący 550 metrów długości zbiornik wodny, który powstał jako przedłużenie 7 hektarowego Dużego Stawu. To wyjątkowy sztuczny zbiornik utworzony z myślą o kajakach, łódkach i rowerkach wodnych. a na jego środku znajduje się charakterystyczna wyspa.
Zarówno Kanał Regatowy, jak i zbiorniki w Rosarium, są sztuczne. W latach 2005 – 2010, dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, część parkowych stawów przeszła rewitalizację. Oczyszczono je z zalegających na dnie osadów i śmieci oraz uporządkowano osuwające się skarpy, które uniemożliwiały swobodny przepływ wody. Wokół stawów posadzono ciekawe gatunki roślin ozdobnych, w tych miejscach odżyła też parkowa fauna. Początkowo Kanał Regatowy miał być znacznie dłuższy i prowadzić aż do Dużego Stawu w Wesołym Miasteczku, jednak zrezygnowano z tego pomysłu z powodu zbyt dużych prognozowanych kosztów. Ostatecznie doprowadzono go mniej więcej w okolice Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Park Śląski. Duży staw
Na terenie zlokalizowanym pomiędzy stawem Hutnik a stawem Perkoz powstała przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”. To za jej pośrednictwem woda zarówno z Kanału Regatowego, jak i Dużego Stawu będzie trafiała właśnie do nowego polderu. System jest w pełni zautomatyzowany. Chodzi o to, aby przygotować Kanał Regatowy i Duży Staw na przyjęcie większej ilości wody w trakcie intensywnych opadów.
Park Śląski. Cichy zakątek
Malowniczy teren, w samym centrum Parku Śląskiego. Kamienny mostek na tle wody stanowi idealną scenerię na zdjęcia ślubne oraz inne pamiątkowe fotografie. Na jego terenie można też podziwiać ciekawą roślinność. Idealne miejsce na przystanek podczas przechadzki.
Ozdobą jest staw Perkoz. Niewielkie wodne oczko przyciąga turystów, którzy chcą odpocząć z dala od innych spacerowiczów.
Park Śląski. Wesołe miasteczko
W 1959 roku otwarto najstarszy lunapark w Polsce - Śląskie Wesołe Miasteczko. Od ponad sześćdziesięciu lat zapewnia odwiedzającym niezwykłe doznania poprzez udostępnienie licznych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Od 2017 roku park rozrywki nosi nazwę Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Poza spokojnymi, rodzinnymi obiektami, Legendia oferuje również największą w Polsce karuzele oraz rollercoastery gwarantujące ekstremalne doznania.
Na terenie 26 hektarów goście mogą korzystać z ponad 40 różnego rodzaju atrakcji. Przy głównym wejściu znajduje się strefa z kasami i sklepem pamiątkowym, wybudowana z duchem dziewiętnastowiecznej architektury. Wśród atrakcji na szczególną uwagę zasługuje między innymi Bazyliszek (zdobywca 1. miejsca w plebiscycie European Star Award dla najlepszej nowej atrakcji w 2018 roku), Dolina Jagi (zdobywca 3. miejsca w tej samej kategorii w 2020 roku), czy Lech Coaster (w momencie otwarcia w 2017 roku - najwyższa, najszybsza i najdłuższa kolejka górską w Polsce).
Park Śląski. Skwer 100-lecia Powstań Śląskich
Skwer 100-lecia Powstań Śląskich to miejsce, którego celem jest zachowanie w pamięci i oddanie hołdu mieszkańcom Górnego Śląska, którzy walczyli z niekorzystną sytuacją obywateli regionu w latach 1919-1921. Upamiętniająca zdeterminowanych powstańców przestrzeń znajduje się bezpośrednio przed głównym wejściem do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Na powierzchni 2 ha, wśród narodowych flag, w otoczeniu pięknej roślinności, znajduje się tablica postawiona ku czci Powstańców Śląskich.
Otwarcie Skweru miało miejsce 15 sierpnia 2020 r., czyli dokładnie w setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego. Od tego czasu Skwer 100-lecia Powstań Śląskich jest regularnie miejscem narodowych obchodów i przyciąga do siebie patriotów z całego kraju.
Park Śląski. Pola Marsowe
Rozległe, regularnie romboidalne wnętrze idealne do wypoczynku i masowych imprez. W 2021 roku odbyły się np. zawody w lotach balonem na ogrzane powietrze. Jednak na co dzień Pola Marsowe pełnią rolę idealnego miejsca do opalania.
Park Śląski po zmroku
O tym, co dzieje się w Parku Śląskim po zmroku można pisać książki. Skupmy się jednak na tym, czego nie widać. To głównie dzikie zwierzęta. Jest ich mnóstwo. Od dzików, przez sarny, jelenie, lisy, zające i wszelkiego rodzaju ptactwo. Wystarczy zapuścić się w mniej uczęszczane alejki, które nie są zbyt oświetlone, aby stanąć oko w oko z dzikim zwierzęciem.
Park Śląski. Kolejka Elka
Kolejka linowa „Elka” , najdłuższa kolej nizinna w Europie. Ruszyła 8 września 2013 roku w nowoczesnej odsłonie po 7-letniej przerwie i dokładnie po 46 latach od pierwszego przejazdu. Jej trasa wiedzie od Stadionu Śląskiego, aż do wesołego miasteczka. Podczas przejażdżki „Elką” można podziwiać Park z zupełnie innej perspektywy. Z lotu ptaka widać ogrom parkowej przyrody oraz można podziwiać większość parkowych obiektów. Doskonałe możliwości obserwacyjne są największym atutem Elki.
Kolejka daje odwiedzającym dwie możliwości przejazdu – kanapą, mieszczącą 4 osoby, oraz gondolą, którą jednocześnie może podróżować aż 8 osób. Zastosowanie kursowania w systemie mieszanym czyni ją jedyną tego typu atrakcją w całym kraju.
Górna granica prędkości Elki wynosi 5 m/s, a jej dolny pułap to około 0,5 m/s. Najczęściej , podczas rekreacyjnych przejazdów, osiąga ona prędkość 2 m/s. Przy takiej szybkości czas kursu w obie strony wynosi około 40 min.
Kolej Linowa jest wyposażona w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Ponadto dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Obecnie w planach jest przebudowa „Elki” i ponowne jej uruchomienie w tzw. trójkącie. Stacja Stadion Śląski – Wesołe Miasteczko, Wesołe Miasteczko – Planetarium oraz Planetarium – Stadion Śląski, co oznacz również budowę nowoczesnej stacji zlokalizowanej przy Planetarium – Śląski Park Nauki.- Jest to bardzo wyczekiwana inwestycja. Uruchomienie kolejki w dawnym szlaku uczyni ją atrakcyjniejszą, szczególnie biorąc pod uwagę trasę, która będzie przebiegała nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym.
Park Śląski. Ogród japoński
Początki istnienia Ogrodu Japońskiego sięgają lat 60. XX w. Właśnie wtedy w większych ośrodkach miejskich takich jak Poznań, czy Wrocław, tworzone były podobne obiekty. Idąc z duchem czasu, podjęto decyzję, aby w Parku Śląskim również znalazła się ekspozycja o charakterze stylistycznym nawiązującym do Kaju Kwitnącej Wiśni. W końcu ambitnego planu projektowania przestrzeni WPKiW podjął się Edward Bartman. Pomysł zagospodarowania parkowego obszaru zakładał między innymi stworzenie oczek wodnych, czy akwenów, a woda z jednego z nich, miała wpadać do drugiego tworząc klimatyczny wodospad. Niestety projekt okazał się zbyt kosztowny i ostatecznie z powodu braku środków na realizację, nie dokończono budowy Ogrodu Japońskiego. W odpowiedzi na zainteresowanie społeczności parkowej azjatycką kulturą, grupa architektów z warszawskiego SGGW stworzyła i zaprezentowała futurystyczną koncepcję ogrodu przyszłości.
Obecnie Ogród Japoński przeszedł niezwykłą metamorfozę. Nowo otwarty w 2021 roku obiekt zachwyca społeczność parkową swoim stylem i nowoczesnością. Po zakończonych pracach jego powierzchnia wzrosła z około 6 tys metrów kwadratowych do ponad 12 tys metrów kwadratowych, a „wodna wizja” Edwarda Bartmana ujrzała w końcu światło dzienne poprzez umiejscowienie dwupoziomowych zbiorników i wodospadu z przeszklonym tarasem. Część południowo-wschodnia i wschodnia to tzw. „wiśniowy sad” z rozmaitym przekrojem odmian tej rośliny.