Nowe przepisy od 1 lipca 2024 roku. Co się zmieni?
Skarbówka będzie kontrolować sprzedaż w sieci
Wraz z początkiem wakacji wejdą w życie nowe przepisy dotyczące sprzedaży internetowej, związane z dyrektywą DAC-7. Od 1 lipca 2024 roku skarbówka będzie otrzymywać raporty dotyczące kwoty i liczby transakcji dokonywanych na platformach takich jak Facebook, Vinted, OLX, Allegro, Instagram. Obowiązek przekazywania raportów ciąży na platformach sprzedażowych. Platformy będą zobowiązane, by raportować dane o użytkownikach, którzy dokonali na danej platformie co najmniej 30 transakcji sprzedażowych w roku bądź zarobili co najmniej 2 tys. euro w ciągu roku (ok. 8633 zł).
Nowe zasady dotyczące obywateli Ukrainy
Od 1 lipca 2024 roku będą obowiązywać nowe zasady pobytu i zatrudniania Ukraińców. To m.in. oznacza, że skróci się termin na złożenie wniosku o PESEL z 30 dni na "niezwłocznie po przybyciu". Z kolei lekarze i lekarze dentyści będą zobowiązywani do przedłożenia dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1, by móc uzyskać prawo wykonywania zawodu w Polsce.
Zmiana w świadczeniu 800 plus i Dobry Start
Dotychczas 800 plus i Dobry Start przysługiwało wszystkim obywatelom bez kryterium dochodowego i na każde dziecko (Dobry Start wyłącznie dla uczniów). Od 1 lipca 2024 roku wypłata obu świadczeń będzie uzależniona od faktu, czy dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
Nowe przepisy dotyczące opakowań i butelek
Zbliżają się zmiany w przepisach dotyczących produktów jednorazowego użytku. Wynikają one z implementacji dyrektywy SUP, która stanowi krok w zmniejszeniu ilości odpadów z produktów jednorazowych. Co się zmieni?
Od 1 lipca 2024 kawiarnie i restauracje muszą zapewnić klientom opakowania alternatywne w miejsce plastikowych kubków czy różnych opakowań na jedzenie. Jakie opakowania są wielokrotnego użytku? To m.in. butelki ze stali nierdzewnej, bidony, trwałe torebki zakupowe i pojemniki na jedzenie. Klienci będą też mogli skorzystać z własnych opakowań, jeśli mają takie życzenie.
Nowe stawki za prąd
Obecnie każde gospodarstwo domowe płaci za prąd 412 zł/MWh, jeśli zużycie nie przekracza limitu 1500 kWh na pół roku. Jednak z końcem czerwca przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna, co znaczy, że stawki pójdą w górę. Od 1 lipca 2024 roku do grudnia 2024 roku maksymalna cena za prąd wyniesie 500 zł/MWh.
Samorządy, podmioty użyteczności publicznej, średnie firmy będą płacić 693 zł/MWh. Z kolei ceny energii dla odbiorców wrażliwych - żłobki, przedszkola czy szpitale - pozostaną bez zmian.
Od 1 lipca 2024 roku zostanie wprowadzony bon energetyczny - jednorazowe świadczenie pieniężne, przeznaczone dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach.
Nowa cena gazu
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych.
Co oznacza, że od 1 lipca 2024 roku cena gazu pójdzie w górę i dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh. Dotychczas gaz kosztował 200,17 zł.
Od 1 lipca wzrosną również opłaty za usługę dystrybucji. Ich wysokość jest jednak zróżnicowana w zależności od grupy taryfowej oraz obszaru dystrybucyjnego i rodzaju dostarczanego gazu.