Nowe Cuda Śląskie 2024. Mieszkańcy wybrali
Nowe Cuda Śląskie 2024
Mieszkańcy wybrali Nowe Cuda Śląskie 2024. Sprawdź, na jakie atrakcje oddali swoje głosy.
OFF Festival w Katowicach
OFF Festival – festiwal muzyczny o charakterze cyklicznym, obejmujący szeroko rozumianą muzykę alternatywną. Pierwsza edycja odbyła się w dniach 18–20 sierpnia 2006 na terenie kąpieliska „Słupna” w Mysłowicach. Od roku 2010 festiwal odbywa się w Katowicach. Dyrektorem festiwalu jest były wokalista zespołu Myslovitz – Artur Rojek.
W styczniu 2012 OFF Festival został doceniony zdobywając prestiżową nagrodę European Festival Award w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości. W tym samym roku serwis internetowy Pitchfork wyróżnił OFF Festival umieszczając go na liście 20 najważniejszych festiwali letnich na świecie.
Budynek i sala koncertowa NOSPR w Katowicach
Od 1 października 2014 NOSPR urzęduje w nowym budynku przy placu Wojciecha Kilara 1 (skrzyżowanie alei Roździeńskiego i ulicy Olimpijskiej), powstałym kosztem 305 mln zł. Nowa siedziba mieści dwie sale koncertowe: wielką na 1,8 tys. miejsc oraz kameralną dla 300 osób.
Budynek powstał na terenach poprzemysłowych, należących niegdyś do Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Autorem projektu jest Tomasz Konior z zespołem, akustykę Wielkiej Sali Koncertowej zaprojektował Yasuhisa Toyota z przedsiębiorstwa Nagata Acoustics.
Sala koncertowa, z akustyką projektu Nagata Acoustics, cieszy się opinią jednej z najlepszych pod względem akustycznym sal koncertowych świata. W 2023 roku wzbogacona została o organy piszczałkowe, które są jednymi z największych w europejskich salach koncertowych.
Hala PreZero w Gliwicach
PreZero Arena Gliwice to jedna z największych i najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Dzięki zastosowaniu elastycznych systemów w PreZero Arenie Gliwice mogą się odbywać wydarzenia o bardzo różnym charakterze: od koncertów przez imprezy sportowe aż po targi, gale i wydarzenia rodzinne.
Cavatina Hall w Bielsku-Białej
Cavatina Hall jest pierwszą w Polsce salą koncertową powołaną do służby publiczności przez biznes - Grupę Cavatina. Sala została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy rodzaj muzyki w niej wykonywany brzmiał perfekcyjnie. Jej akustyka pozwoli na wydobycie pełni barw podczas koncertów symfonicznych i kameralnych muzyki klasycznej. Zainstalowany w niej najnowocześniejszy system nagłośnienia dźwięku przestrzennego L-ISA (L‑Acoustics) sprawi, że każdy słuchacz niezależnie od zajętego miejsca poczuje się niemalże w środku brzmienia podczas koncertów jazzowych, folkowych czy muzyki popularnej.
Galeria Katowicka
Galeria Katowicka – galeria handlowa znajdująca się przy ul. 3 Maja 30 w Katowicach. Galeria powstała równolegle z modernizacją głównego dworca kolejowego w Katowicach oraz dworca autobusów miejskich – tworzy z nimi jeden kompleks.
Park Gródek w Jaworznie - polskie Malediwy
Park Gródek (od 2019 r. Arboretum w Jaworznie) to unikalne miejsce na mapie Jaworzna. Zachwyca widokami. Nie bez przesady nazywane jaworznicką Chorwacją lub polskimi Malediwami. Wcześniej miejsce było kamieniołomem, który w wyniku awarii urządzeń w kilka godzin został zalany.
Biurowiec .KTW w Katowicach
Biurowce .KTW – kompleks biurowy w Katowicach przy alei W. Roździeńskiego 1, położony obok hali widowiskowo-sportowej „Spodek” i ronda gen. Jerzego Ziętka, na obszarze dzielnicy Koszutka. Właścicielem kompleksu jest spółka TDJ Estate. Kompleks wysokościowców .KTW powstał w miejscu wyburzonego budynku Dyrekcji Kolei Państwowych.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego powstałych w 2015 roku, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, wraz z innymi powstającymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury nowe centrum życia kulturalnego miasta. Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu, zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, a tym samym niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz.
Planetarium Śląskie w Chorzowie
Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce.
W latach 1955–2018 centralnym urządzeniem Planetarium Śląskiego był potężny projektor, noszący również nazwę „planetarium” lub nazywany inaczej „UPP” (ang. Universal Projection Planetarium).
W trakcie remontu zainstalowano analogowy projektor Chiron III japońskiej firmy GoTo, który jest w stanie wyświetlić na mającym niemal 800 metrów kwadratowych sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd.
W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się także obserwatorium astronomiczne (z największym w Polsce 30-centymetrowym refraktorem), kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i stacja sejsmologiczna.
W 2022 roku zakończył się czteroletni proces przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego, które zostało przekształcone w Planetarium – Śląski Park Nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji.
Stadion Śląski w Chorzowie
Od sierpnia 2020 r. Stadion Śląski działa jako Narodowy Stadion Lekkoatletyczny. Jego właścicielem jest Województwo Śląskie (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego), a operatorem spółka Stadion Śląski Sp. z o.o..
Obiekt uniwersalny, na którym mogą się odbywać mecze piłkarskie, mityngi lekkoatletyczne oraz imprezy muzyczne (do 2009 r. również zawody żużlowe). Do 2012 r. – największa, a od 2012 r. druga pod względem wielkości budowla sportowa w Polsce (po Stadionie Narodowym w Warszawie).