Największe wsie województwa śląskiego mogą być miastami
Najnowsze dane statystyczne pokazują, że największe wsie województwa śląskiego spokojnie mogłyby zostać miastami. Mają kilkanaście tysięcy ludzi, prężne zakłady przemysłowe i przyszłość.
Kozy
Kozy (niem. Seiffersdorf, Seibersdorf) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Kozy. Siedziba gminy o tej samej nazwie.
Kozy były w 2020 r. największą pod względem liczby ludności wsią Polski: licząc 12 881 mieszkańców.
Brenna
Brenna (dawniej Brina, Brena) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Brenna. Siedziba gminy Brenna, obejmującej również Górki Wielkie i Górki Małe.
W latach 1975–1998 wieś położona była w województwie bielskim.
Wieś zamieszkuje 11 285 osób.
Pawłowice
Pawłowice (niem. Pawlowitz) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, siedziba gminy Pawłowice. Jest to jedna z najludniejszych wsi Polski. Powierzchnia sołectwa wynosi 18,05 km2, a liczba ludności 9641.
Świerklany
Świerklany (niem. Schwirklan) – wieś w województwie śląskim, w powiecie rybnickim, w gminie Świerklany. Mieszka tu 8315 osób.
Wola
Wola – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Miedźna, podzielona na 3 jednostki pomocnicze: sołectwo Wola, sołectwo Wola I i sołectwo Wola II. Wola zajmuje 16,23 km² powierzchni. Trzy sołectwa liczą 7815 mieszkańców \.
Bojszowy
Bojszowy (niem. Boischow) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bieruńsko-lędzińskim, siedziba gminy Bojszowy, na Górnym Śląsku. Graniczy z gminą Oświęcim, Tychami i gminą Miedźna. Mieszka tu 7 690 osób.
Łodygowice
Łodygowice (staropol. Łodwigowice, niem. Lodwigsdorf) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, siedziba gminy Łodygowice. Mieszkają tu 7683 osoby.
Jaworze
Jaworze (niem. Ernsdorf, cz. Javoří) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, siedziba gminy Jaworze (obejmującej tylko tę miejscowość), na Śląsku Cieszyńskim. Powierzchnia wynosi 21,32 km², a liczba ludności 7325.
Wilkowice
Wilkowice (niem. Abtsdorf lub Wolfsdorf) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, siedziba władz gminy Wilkowice. Dawniej wieś była siedzibą gminy Bystra-Wilkowice.
Powierzchnia sołectwa w 2019 wynosiła 1750 ha, a liczba ludności 6650 osób, co daje gęstość zaludnienia równą 380 os./km².
Goczałkowice Zdrój
Goczałkowice-Zdrój (niem. Bad Gottschalkowitz) – wieś uzdrowiskowa położona w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Goczałkowice-Zdrój, historycznie na Górnym Śląsku. Miejscowość jest siedzibą gminy Goczałkowice-Zdrój.
Miejscowość jest jedną z dwóch w województwie śląskim, które ma status uzdrowiska. Mieszka tu na stałe 6621 osób.
Chełm Śląski
Chełm Śląski (niem. Groß Chelm) – wieś w województwie śląskim, w powiecie bieruńsko-lędzińskim, w gminie Chełm Śląski, położona na Pagórach Jaworznickich przy drodze wojewódzkiej nr 934.
Miejscowość jest siedzibą gminy Chełm Śląski. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego. 30 grudnia 1994 r. Chełm Śląski oraz Imielin wyłączono z Mysłowic.
Integralnymi częściami wsi są: Błędów, Chełm Mały i Gamrot. Mieszka tu 6291 osób.
Pisarzowice
Pisarzowice (niem. Schreibersdorf) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Wilamowice. Powierzchnia sołectwa wynosi 1384 ha, a liczba ludności 6 189.
Ornontowice
Ornontowice (niem. Ornontowitz) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim, w gminie Ornontowice. W Ornontowicach działa Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk. Mieszka tu 6178 osób.
Czaniec
Czaniec – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Porąbka, nad rzeką Sołą, u podnóży Beskidu Andrychowskiego (wschodnia część Beskidu Małego). Mieszka tu 5790 osób.
Jasienica
Jasienica (niem. Heinzendorf, cz. Jasenice) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, siedziba gminy Jasienica, na Śląsku Cieszyńskim. Jasienica ma 5618 mieszkańców, zamieszkałych na obszarze 1171,8 ha (11,7 km²).
Radziechowy
Radziechowy – wieś w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Radziechowy-Wieprz. Przez wieś przepływa potok Wieśnik, który jest częściowo uregulowany. Mieszka tu 5405 osób.
Marklowice
Marklowice (niem. Marklowitz) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, siedziba gminy Marklowice. Historycznie na Górnym Śląsku. Działa tutaj jeden z szybów kopalni Marcel.
W latach 1975–1994 miejscowość była dzielnicą Wodzisławia Śląskiego, zaś w latach 1995–1998 administracyjnie należała do województwa katowickiego. Mieszka tu 5366 osób.
Zebrzydowice
Zebrzydowice (cz. Zebřidovice lub Žibřidovice, niem. Seibersdorf) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Zebrzydowice, nad rzeką Piotrówką, przy granicy z Czechami, na Wysoczyźnie Kończyckiej, w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego. Siedziba gminy Zebrzydowice. Powstaje tutaj najnowsza kopalnia Bzie Dębina.
Powierzchnia miejscowości wynosi 1559 ha, a liczba mieszkańców 5345 osób.
Istebna
Istebna – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, siedziba gminy Istebna. W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Istebna. W latach 1975–1998 wieś położona była w województwie bielskim.
Wieś leży w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego. Powierzchnia sołectwa wynosi 4741 ha a liczba ludności 5271 osób.
Kobiór
Kobiór (niem. Kobier) – wieś położona w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Kobiór, której jest siedzibą.
W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Kobiór. W latach 1973–1977 w gminie Kobiór (obejmującej 3 sołectwa: Kobiór, Czarków i Piasek). W latach 1977–1991 dzielnica Tychów. Od 2 kwietnia 1991 ponownie w reaktywowanej gminie Kobiór (nie obejmującej już Czarkowa i Piasku). Mieszka tu 5088 osób.