
Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków
Kompleks trzech skoczni narciarskich w Szczyrku. 17 stycznia 2024 roku odbyły się tam zawody w ramach Pucharu Świata w ramach polSKIego turnieju. Niestety, złe warunki pogodowe sprawiły, że konkurs ostatecznie odwołano. Poza Pucharem Świata skocznia gości skoczków m.in. w ramach Letniego Grand Pri czy FIS Cup.

Kolejka linowa na Skrzyczne
Całoroczna dwuodcinkowa kolej krzesełkowa ze Szczyrku na Skrzyczne, ze stacją pośrednią na Hali Jaworzynie. Można nią dotrzeć m.in. do legendarnego schroniska PTTK na Skrzycznym.

Schronisko na Skrzyczneym
Znajduje się tuż pod szczytem Skrzycznego. Jest położone na wysokości 1250 m n.p.m. Wraz z zakończeniem budowy kolejki linowej w 1958 roku, zwiększyło się nasilenie ruchu w obiekcie. Jesienią 1998 roku przystąpiono do remontu generalnego i modernizacji schroniska. Budynek został pokryty nowym, spadzistym dachem, pod którym uzyskano użytkowe poddasze. Poszerzono parter, od strony wejścia dobudowano zadaszenie, a z boku taras. Zdecydowanie podniesiony został standard wyposażenia pokoi (węzły sanitarne) kosztem zmniejszenia liczby miejsc noclegowych, których obecnie jest 29. Ma trzy sale jadalne i bufet na tarasie widokowym.

Szyszka Park
Park z wioską linową, polem golfowym czy drzewną karuzelą. To jedna ze stosunkowo nowszych atrakcji w Szczyrku z przeznaczeniem dla całych rodzin.

Park Linowy Base Camp
Jeden z popularniejszych parków linowych w Beskidzie Śląskim. Do dyspozycji są trzy trasy: Mini Park, trasa Adventure oraz trasa Adventure Extreme. Jest czynny od kwietni do października.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego
Utworzono go w 1998 roku. Swoim zasięgiem obejmuje - poza Szczyrkiem, następujące miejscowości:
- Bielsko-Biała,
- Brenna,
- Buczkowice,
- Goleszów,
- Istebna,
- Jaworze,
- Lipowa,
- Milówka,
- Radziechowy,
- Wieprz,
- Ustroń,
- Węgierska Górka,
- Wilkowice,
- Wisła.

Sanktuarium św. Jakub Apostoła w Szczyrku
To liczący ponad 200 lat obiekt. Najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w Szczyrku. Posiada piękna zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800 r. oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku.

Szczyrk Mountain Resort
Jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Ośrodek posiada przeszło 22 km zróżnicowanych tras zjazdowych (w tym 5 km oświetlonych). Dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena do dyspozycji narciarzy jest wspólny skipass obejmujący 40 kilometrów tras narciarskich.

Skrzyczne
Najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne należy do Korony Gór Polski. Cel wielu wędrówek osób kochających góry. Z jego szczytu roztacza się piękna panorama na Szczyrk.

Piesze szlaki turystyczne
Tych, jak w wielu miejscowościach w Beskidzie Śląskim, jest wiele. Przez Szczyrk przechodzą następujące szlaki:
- szlak turystyczny niebieski Ostre – Skrzyczne – Szczyrk Centrum – Schronisko PTTK na Klimczoku – Bystra – Wilkowice
- szlak turystyczny zielony Wilkowice – Bystra – Przełęcz Kołowrót – Siodło pod Klimczokiem – Szczyrk Biła – Szczyrk Centrum – Skrzyczne – Malinowska Skała – Barania Góra
- szlak turystyczny żółty Szczyrk Centrum – Szczyrk Biła – Przełęcz Karkoszczonka – Brenna Bukowa
- szlak turystyczny czerwony Szyndzielnia – Siodło pod Klimczokiem – Przełęcz Karkoszczonka – Beskid Węgierski – Grabowa – Szczyrk Przełęcz Salmopolska – Malinów – Malinowska Skała
- szlak turystyczny zielony Szczyrk Solisko – Malinów (dojście do szlak turystyczny czerwony jw.)
- szlak turystyczny czarny Szczyrk Górka – Chata na Groniu – Bystra

Rowerowe szlaki turystyczne
Szczyrk, niegdyś popularny głównie wśród narciarzy, teraz podbija również serca rowerzystów. Wraz z dynamicznym rozwojem infrastruktury, to beskidzkie miasteczko stało się jednym z najważniejszych ośrodków rowerowych w Polsce. Znajdujący się tam bike park Szczyrk Enduro Trails by Trek oferuje miłośnikom dwóch kółek trasy, które idealnie wpisują się w potrzeby zarówno bardzo, jak i nieco mniej doświadczonych riderów.