Najpiękniejsze zamki w woj. śląskim. TOP 10
Zamek Królewski w Będzinie
Średniowieczny zamek w Będzinie, częściowo zrekonstruowany, jest jedną z największych atrakcji turystycznych na granicy Górnego Śląska i historycznej części zachodniej Małopolski. Zamek został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego, na wzgórzu wznoszącym się nad doliną Przemszy. Jednym ze znaków rozpoznawczych warowni są podwójne mury obronne. Dziś mieści się tam oddział Muzeum Zagłębia. Na parterze można poznać dzieje Będzina, na pierwszym i drugim piętrze znajdują się zbiory dawnej broni. Zwiedzającym udostępniono też wieżę zamkową, z której rozciąga się widok na Zagłębie.
foto: slaskie.travel.pl
Zamek w Pszczynie
Należał do przedstawicieli dynastii Piastów. Następnie trafił w ręce książąt cieszyńskich, a później - biskupa wrocławskiego Baltazara Promnitza. Dziś pszczyński zamek stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. W obiekcie otoczonym wspaniałym parkiem mieści się Muzeum Zamkowe. Znajdują się w nim liczne zabytki architektury rezydencjonalnej.
foto: slaskie.travel.pl
Zamek w Siewierzu
Pochodzący z przełomu XIV i XV wieku zamek książęcy został wybudowany na wzniesieniu, w miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się rozlewiska Czarnej Przemszy. Obecnie możemy zobaczyć fragmenty murów z cegły i kamienia, wieżę bramną, barbakan i zrekonstruowany most zwodzony. Na wieży jest punkt widokowy, z kolei na dziedzińcu odbywają się liczne imprezy, w tym słynne turnieje rycerskie.
foto: slaskie.travel.pl
Zamek w Toszku
Częściowo zrekonstruowana w drugiej połowie XX w. budowla z XV w., obecnie siedziba Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. Turyści mogą zwiedzać basztę zamkową z punktem widokowym, zobaczyć teatrzyk opowiadający legendę o złotej kaczce, a także odpocząć w zamkowej kawiarni.
foto: slaskie.travel.pl
Zamek Chudów
W XV wieku we wsi Chudów powstała drewniana warownia, wybudowana z polecenia rodziny Chudowskich. Kolejni właściciele ziem, ród Gierałtowskich, zdecydowali o budowie murowanego zamku. W odrestaurowanej wieży mieści się muzeum. Na dziedzińcu zamku, w sezonie letnim odbywają się festyny i jarmarki.
foto: slaskie.travel.pl
Zamek Piastowski w Gliwicach
Nazwa „Zamek Piastowski” została nadana obiektowi dopiero w latach 80. XX w. Jednak nigdy nie była to siedziba książąt piastowskich. Obiekt co najmniej od XV w pełnił natomiast funkcję miejskiego więzienia. Aktualnie budynek stanowi oddział Muzeum w Gliwicach. Po gruntownej rewitalizacji w 2008 r., w salach ekspozycyjnych zamku prezentowane są zbiory z działów: archeologicznego, historycznego i etnograficznego.
foto: slaskie.travel.pl
Zamek w Mirowie
Jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd i stanowiący zarazem jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. XIV-wieczna warownia powstała w miejscu drewnianego grodu, który chronił kraj przed czeskimi najazdami. Monumentalna bryła zamku niektórym przypomina okręt. Robi ogromne wrażenie.
foto: slaskie.travel.pl
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Usytuowany w Podzamczu na przepięknej Jurze Krakowsko-Częstochowskie, przyciąga wielu turystów. Warto poznać historię zamku, a także zajrzeć do pobliskich atrakcji, takich jak Park Miniatur czy Park Rozrywki. Na zamku często odbywają się turnieje rycerskie. Ruiny służyły kilkakrotnie jako plenery filmowe, m. in. przy okazji produkcji „Rycerza”, „Janosika”, czy „Zemsty” Andrzeja Wajdy. Zachwyca Twierdza Światła.
foto: slaskie.travel.pl
Zamek w Olsztynie
Zamek jest jednym z największych i najbardziej efektownych reliktów obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wzniesionym w drugiej połowie XIII stulecia. Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest cylindryczna wieża, wznosząca się na 35 metrów. Odbywają się tutaj turnieje rycerskie, imprezy muzyczne, obok jest duży plac zabaw dla dzieci. W okolicy są jaskinie, Sokole Góry, szlaki turystyczne.
foto: zamekolsztyn.pl
Zamek w Bobolicach
Powstał w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego i miał strzec południowej granicy kraju. W 2001 roku rozpoczęły się prace, których celem było zrekonstruowanie monumentalnej budowli. W 2021 r. zakończono odbudowę. Blisko Zamku przebiega tzw. Grzęda Mirowska. Pasmo tworzą niezwykle efektowne ostańce skalne, w których powstały płytkie groty i głębokie jaskinie krasowe. Rozciąga się na odcinku niespełna 2 km pomiędzy dwoma malowniczymi zamkami jurajskimi: w Bobolicach i w Mirowie. Ciekawostka – w okolicy zamku w Bobolicach powstały zdjęcia do serialu telewizyjnego „Korona królów”.
foto: slaskie.travel.pl
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...