Frelka
Frelka to po polsku dziewczynka. Określenie granicznego wieku, od którego o gryfnej frelce (pięknej dziewczynce) mówi się gryfno dziołcha (piękna dziewczyna) jest raczej niemożliwe. Wszystko zależy od wyczucia i urody.
Mamulka
Mamulka, czyli mamusia, mateczka. Tak zwrócić się może tylko malutkie dziecko do kochającej mamy, lub dorosłe dziecko szukające pociechy lub przepraszające za swoje wybryki.
Fizymatynta
Fizymatynta to określenie na szpargały, drobne przedmioty zalegające zwykle w szufladach. Mogą to być drobiazgi takie jak śrubki, nakrętki, gumki, sprężynki używane w drobnych pracach domowych, lub nawet kobiece ozdóbki.
Pōnbōczek
Pōnbōczek to po śląsku Bóg, albo raczej Pan Bóg. Słowo wydaje się idealne do wymawiania przez dzieci, ale po śląsku nie jest zdrobnieniem.
Klapsznita
Klapsznita to kanapka złożona z dwóch sznit, czyli dwóch kawałków chleba pomiędzy którymi na Śląsku zazwyczaj jest tuste, czyli smalec.
Maszkety
Maszketami określamy na Śląsku, wszystko co dobre do jedzenia i zazwyczaj słodkie. Maszketami mogą być bombony, czyli cukierki i ciasta, czyli np. kołocz i zista lub szpajzy. Najczęściej maszketami określamy drobne słodycze.
Jadymy durś!
Jadymy durś to określenie, które w ostatnim czasie robi zawrotną karierę, a związane jest z zwołaniem kibiców Górnika Zabrze. W dowolnym tłumaczeniu oznacza: Zawsze do przodu - co jest dla wielu Ślązaków dewizą życiową.
Przoni
Przoni oznacza po śląsku kochanie lub miłość. Zazwyczaj występuje w złożeniu "Przaja Ci", czyli "Kocham Cię", lub "Przejesz mie?" - "Czy mnie kochasz?"
Gynsipympki
Gynsipympki to stokrotki. Można się nieźle ubawić, jeśli weźmiemy pod uwagę żródłosłów. Gęsi, jak wszystkie ptaki, również mają pępki jak ssaki, ale narządy te zanikają już po kilkunastu dniach od wyklucia. Odnosi się właśnie do tego gatunku kwiatów, które są nietrwałe i szybko więdną po zerwaniu.
Kusik
Kusik to całus - delikatne muśnięcie kochanków lub głośny pocałunek dziecka przez mamę. To nieco dziwne, ale na Śląsku nie mamy określenia na intensywny, namiętny pocałunek.
Mamulka
Mamulka, czyli mamusia, mateczka. Tak zwrócić się może tylko malutkie dziecko do kochającej mamy, lub dorosłe dziecko szukające pociechy lub przepraszające za swoje wybryki.