Najlepsze desery serowe na świecie. Nic nie przebije naszego sernika
Najlepsze desery serowe świata TOP 10 według TasteAtlas
1. Sernik (Polska) - - średnia ocen 4,4
Sernik przygotowuje się z jajek, cukru i zmielonego twarogu. Masa serowa często jest wykładana na uprzednio podpieczony spód z ciasta kruchego lub półkruchego. Bywa, że wierzch posypywany jest ciastem kruchym lub kruszonką. W zależności od preferencji dodaje się do niego rodzynku, sos czekoladowy lub owoce.
2. Ras malai (Indie) - średnia ocen 4,4
Ras malai to popularny indyjski deser składający się z białej śmietanki, cukru, mleka i sera paneer o smaku kardamonu, znanego jako chhana. Do deseru często dodaje się migdały, orzechy nerkowca i szafran. Ras malai pochodzi z Bengalu Zachodniego i czasami jest opisywany jako bogaty sernik bez skórki.
Nazwa deseru to połączenie dwóch słów w języku hindi: ras oznaczającego sok i malai oznaczającego śmietankę. Zwykle podaje się go schłodzonego i przyozdobionego nasionami kardamonu lub suszonymi owocami. Ten pyszny deser cieszy się największą popularnością podczas świąt takich jak Holi i Diwali.
3. Sfakianopita (Grecja) - - średnia ocen 4,4
Sfakianopita to tradycyjny przysmak prosto z Krety. Składa się z warstw cienkiego, przaśnego ciasta i miękkiego białego sera serwatkowego. Ciasto zazwyczaj robi się z mąki, oliwy z oliwek, wody, soli i porcji raki (kreteńskiej tsikoudia). Zamiast wypełniać je lokalnym serem myzithra, Grecy zagniatają ciasto z serem.
Całość jest następnie spłaszczana w cienki, przypominający naleśnik lub smażona na złoty kolor. Uważa się, że sfakianopita została stworzona przez kreteńskich pasterzy z Sfakii, stąd wzięła się nazwa.
4. Sernik w stylu nowojorskim (USA) - średnia ocen 4,3
Sernik w stylu nowojorskim różni się od innych serników głównie ciężką i gęstą konsystencją, która sprawia wrażenie niezwykle gładkiej i bogatej. Jego smak powinien być słodki i pikantny, a nie cytrusowy, gumowaty lub skrobiowy. Uważa się, że pierwszy sernik w stylu nowojorskim powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku w firmie Junior’s.
Magiczna formuła zawiera ciężką śmietanę, jajka, wanilię, serek śmietankowy i (opcjonalnie) kwaśną śmietanę, podczas gdy baza składa się zwykle z biszkoptu lub skórki z krakersów graham.
5. Sernik japoński (Japonia) - średnia ocen 4,3
Znany jako sernik sufletowy w Japonii i sernik japoński poza Japonią, ten lekki i puszysty deser powstaje poprzez dodanie ubitych białek jaj do mieszanki ciasta (jaj, mleka, cukru, serka śmietankowego). Następnie całość wkłada się do piekarnika.
Sernik japoński jest bardziej puszysty i bardziej przypomina biszkopt niż zwykły sernik. Czasami je się go na zimno, ale większość ludzi woli jeść go prosto z piekarnika, gdy jest jeszcze gorący, więc prawie rozpływa się w ustach. Został stworzony przez japońskiego szefa kuchni Tomotaro Kuzuno, który w latach 60. XX wieku pojechał do Niemiec i znalazł käsekuchen, rodzaj niemieckiego sernika.
6. Sernik baskijski (Hiszpania) - średnia ocen 4,3
Znana po prostu jako tarta de queso lub gazta tarta w języku baskijskim, ta prosta, ale niezwykle kremowa odmiana sernika jest istniejącą od kilkudziesięciu lat lokalną specjalnością baru La Viña w San Sebastián. Przepis to proste połączenie klasycznych składników sernika, takich jak cukier, gęsta śmietana, jajka i serek śmietankowy, ale w przeciwieństwie do bardziej popularnych odpowiedników, ta baskijska wersja nie ma żadnej skórki.
Zamiast tego piecze się je w wysokiej temperaturze, w wyniku czego zewnętrzna strona jest twarda, ciemniejsza i nieco przypalona, podczas gdy środek pozostaje lepki. Sernik baskijski cieszy się ogromną popularnością i choć La Viña pozostaje miejscem jego pochodzenia, obecnie w kilku cukierniach na całym świecie można znaleźć różne jego odmiany.
7. Rákóczi túrós (Węgry) - średnia ocen 4,3
Rákóczi túrós to węgierski sernik twarogowy. Bazą jest cienkie ciasto kruche, na które nakładamy warstwę słodzonego twarogu i posypujemy go bezą. Nazwa tego smacznego ciasta pochodzi od Jánosa Rákócziego, węgierskiego mistrza cukiernictwa, który wynalazł je na Wystawę Światową w Brukseli w 1958 roku. Deser od razu stał się hitem i obecnie można go znaleźć w niemal każdej cukierni na Węgrzech.
8. Melopita (Grecja) - średnia ocen 4,3
Ten lekki grecki deser, tłumaczony jako placek miodowy, tradycyjnie kojarzony jest z wyspą Sifnos, ale jego odmiany można spotkać także w innych regionach Grecji. Ciasto łączy w sobie świeży ser, najlepiej mizithrę na bazie mleka owczego lub koziego, jajka i miód, pieczone najczęściej w postaci okrągłego ciasta bez skórki. Zaleca się udekorować melopitę odrobiną cynamonu i dodatkową kroplą miodu.
9. Käsekuchen (Niemcy) - średnia ocen 4,2
Sernik po niemiecku to tradycyjny deser składający się z cienkiej warstwy kruchego ciasta, posypanej kremową mieszanką twarogu, jajek i (czasami) różnymi owocami. Choć käsekuchen często porównywany jest do klasycznego amerykańskiego sernika, zastosowanie lekko kwaśnego serka twarogowego daje w efekcie lekką, przepyszną ucztę, która doskonale łączy w sobie słodko-kwaśny smak.
Käsekuchen, zwykle posypany cukrem pudrem, to klasyczny niemiecki deser, który jest powszechnie spożywany jako codzienny poczęstunek wraz z kawą lub herbatą.
10. Míša řezy (Czechy) - średnia ocen 4,2
Míša řezy to tradycyjny czeski deser przyrządzany z sera twarogowego (tvaroh) jako głównego składnika. Ciasto składa się z trzech odrębnych warstw – bazy z biszkoptu czekoladowego, warstwy twarogu, cukru i masła, a ostatnią warstwą jest błyszcząca polewa czekoladowa.