
3. KWK Ruda Ruch Halemba
Na III miejscu uplasował ruch Halemba kopalni Ruda (PGG).
Kopalnia „Halemba” to pierwsza w Polsce kopalnia oddana do eksploatacji po II wojnie światowej. Budowę kopalni „Halemba” rozpoczęto już w 1943 roku. Dnia 01.07.1957 r. jako kopalnia dwupoziomowa została przekazana do eksploatacji.

3. ZG Brzeszcze
Również na 3 miejscu uplasował się ZG Brzeszcze (Południowy Koncern Węglowy S.A.).
Południowy Koncern Węglowy S.A. Zakład Górniczy Brzeszcze prowadzi działalność wydobywczą w granicach obszaru górniczego Brzeszcze II o powierzchni 26,9 km2. Złoże węgla kamiennego Brzeszcze usytuowane jest na południowym skrzydle Niecki Głównej GZW. Obszar Górniczy Brzeszcze II zlokalizowany jest w obrębie Kotliny Oświęcimskiej (widły Wisły i Soły) na terenie dwóch województw: małopolskiego i śląskiego.

2. Bolesław Śmiały
Drugie miejsce zajęła również kopalnia Bolesław Śmiały (PGG).
KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych to jedna z najstarszych kopalń w Polsce i największy zakład przemysłowy w mieście. Jej historia sięga 1779 roku, gdy powstała kopalnia „Szczęście Henryka”. W wyniku łączenia zakładów utworzono kopalnię „Zjednoczona Aleksander”, która od 1945 r. nosi obecną nazwę. Przez lata była modernizowana, a od 2016 r. działa w strukturach Polskiej Grupy Górniczej S.A., największego producenta węgla kamiennego w UE.

2. Piast-Ziemowit
II miejsce przypadło ruchowi Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit (PGG).
KWK Piast-Ziemowit powstała 01.07.2016 roku z połączenia nadwiślańskich kopalń: Piast, Ziemowit.

1. KWK Chwałowice
Ruch Chwałowice kopalni ROW zwyciężył w dorocznym konkursie "Bezpieczna Kopalnia". To najbezpieczniejsza kopalnia w 2024 roku.
Złoże węgla kamiennego chwałowickiej kopalni znajduje się w centralnej części niecki Chwałowickiej, zamkniętej od zachodu nasunięciem michałkowickim, a od wschodu nasunięciem orłowskim. Występują w nim warstwy załęskie, rudzkie, siodłowe i porębskie.
Obszar górniczy „Chwałowice 1” zajmuje powierzchnię 21,8 km2.

Siltech w Zabrzu
Za bezpieczne warunki pracy wyróżniono też prywatną kopalnię Siltech w Zabrzu.
Zakład górniczy "SILTECH" jest pierwszą prywatną kopalnią wegla kamiennego w Polsce. Działalność rozpoczął w 2002 roku. W tym samym roku, po 6 miesiącach wydobyto pierwszą tonę tego surowca. Podstawowy zakres działalności stanowi wydobycie węgla kamiennego oraz jego sprzedaż odbiorcom krajowym. W swojej ofercie ZG SILTECH posiada także prowadzenie robót ogólnogórniczych.