Muzea darmowe w Śląskiem
Te muzea odwiedzisz całkowicie za darmo, zobacz, jakie są warunki.
Muzeum Śląskie w Katowicach
To jedno z najważniejszych muzeów w regionie, łączące sztukę, historię i kulturę Górnego Śląska. Znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice", co nadaje mu unikalny charakter industrialny. Podziemne ekspozycje obejmują galerie sztuki, wystawy o historii regionu oraz interaktywne instalacje edukacyjne. Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa "Szyb Warszawa II", z której można podziwiać panoramę miasta. Aktualnie jednak nie jest ona jeszcze czynna. Muzeum łączy tradycję z nowoczesnością, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Bezpłatnie można je zwiedzać we wtorki.
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
To jeden z najlepiej zachowanych zamków w Polsce, znany jako "Perła Górnego Śląska". Znajduje się w dawnym zamku książęcym otoczonym malowniczym parkiem. Wnętrza prezentują oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, w tym apartamenty cesarza Wilhelma II oraz salę lustrzaną. Muzeum oferuje różnorodne ekspozycje, w tym kolekcję zbroi w podziemiach. To miejsce o niezwykłej atmosferze, które przenosi zwiedzających w czasy arystokratycznego życia.
Bezpłatnie można je zwiedzać we wtorki.
Muzeum Historii Katowic (Nikiszowiec)
Mieści się w zabytkowej dzielnicy Katowic, słynnym Nikiszowcu. Dział Etnologii Miasta prezentuje życie codzienne mieszkańców Górnego Śląska na przełomie XIX i XX wieku, z uwzględnieniem kultury robotniczej i tradycji regionu. Ekspozycje ukazują wyposażenie mieszkań, stroje oraz unikalne aspekty życia w osiedlu robotniczym. Sam Nikiszowiec, z ceglaną architekturą, stanowi integralny element zwiedzania i jest uznawany za perłę industrialnej historii.
Bezpłatnie można je zwiedzać we wtorki.
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach to instytucja poświęcona historii Powstań Śląskich, które miały miejsce w latach 1919–1921. Mieści się w budynku dawnej siedziby Urzędu Wojewódzkiego i stanowi ważne miejsce edukacyjne i kulturalne. Muzeum prezentuje ekspozycje związane z historią regionu, walkami o przynależność Śląska do Polski oraz bohaterami tamtego okresu. Oferuje interaktywne wystawy, które przybliżają dramatyczne wydarzenia z okresu powstań, a także organizuje wydarzenia i warsztaty edukacyjne.
Bezpłatnie można je zwiedzić w niedzielę.
Muzeum w Gliwicach
Sobota to idealny dzień na odwiedzenie gliwickiego muzeum - tego dnia wystawy we wszystkich oddziałach Muzeum w Gliwicach można zwiedzać bezpłatnie.
Zameczek Prezydencki w Wiśle
Zameczek Prezydencki w Wiśle można zwiedzać bezpłatnie z przewodnikiem od środy do soboty o godzinach 11:00, 12:30 lub 14:00, po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
We wtorek wtorek bezpłatnie zobaczysz Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach. To kompleks zabytkowy znajdujący się w Rudach, w województwie śląskim. Został założony przez cystersów w XIII wieku i obejmuje klasztor, kościół oraz pałac. Zespół jest przykładem średniowiecznej architektury, z elementami baroku, a także rokokowego wystroju wnętrz.
Znajduje się tu m.in. piękny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz zrekonstruowany pałac, który pełni rolę muzeum. Zespół klasztorny w Rudach jest także popularnym miejscem turystycznym, oferującym zwiedzanie, wydarzenia kulturalne oraz piękne tereny do spacerów.
Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu
Od wielu lat Muzeum stanowi ważne miejsce w krajobrazie miasta, należy także do wiodących instytucji kultury w województwie, o czym świadczą liczne nagrody przyznane instytucji w prestiżowym konkursie Wydarzenie Muzealne Roku.
Bezpłatnie można je zwiedzić w czwartki. Nie jest wtedy jednak możliwe obejrzenie wystaw specjalnych.
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu powstało w wyniku działań pasjonatów, którzy już w 1910 roku założyli Bytomskie Towarzystwo Historyczne i Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsverein). Zbiory pochodziły głównie z prywatnych kolekcji oraz z archiwum miejskiego. Z początku muzeum nie posiadało stałej siedziby, co nie przeszkadzało w powiększaniu liczby zgromadzonych eksponatów. Potem jego siedzibą stał się dom w miejscu obecnego budynku „Gloria”. W 1928 roku właścicielem instytucji stało się miasto Bytom. Wkrótce przystąpiono do budowy nowoczesnej siedziby, przy ówczesnym placu Moltkego (dziś pl. Sobieskiego). Do bezpłatnego zwiedzania możliwe w niedzielę.
Zamek w Grodźcu Śląskim
W środy bezpłatnie zaprasza Zamek w Grodźcu Śląskim, jednak do zwiedzania udostępnione są tylko piwnice i parter. To średniowieczna warownia z XIII wieku. Zamek, będący przykładem architektury obronnej, pełni obecnie funkcję turystyczną, oferując zwiedzanie z możliwością podziwiania malowniczych widoków i historycznych wnętrz.
Galeria Dzwonków w Jastrzębiu Zdroju
Największa kolekcja dzwonków na świecie zgromadzona jest w Galerii Dzwonków w Jastrzębiu Zdroju, można ją odwiedzać bezpłatnie w godzinach otwarcia przy ulicy 1 maja 61.