
Bielsko-Biała
Znajdziemy w nim takie style, jak: Eklektyzm, secesja, modernizm. Miasto nazywane "Małym Wiedniem" zachwyca od lat turystów. W 2024 oku uznano je za Cud Polski. Miasto bogate w secesję eklektyzm wynikające z wpływów austriackich, szczególnie od Ottona Wagnera. Przykładami są m.in. Willa Sixta, kamienice przy ul. Mickiewicza i Barlickiego, neorenesansowy ratusz czy śródmieście.

Bytom
Bytom może się poszczycić szlakiem architektury secesyjnej. W tym mieście przenikają się też neogotyk, eklektyzm i modernizm. Dla turystów polecany jest rynek i jego secesyjna zabudowa z lat 1903–1909, czy też Opera Śląska oraz historyczne kościoły neogotyckie.

Cieszyn
Mówi się o nim jako o "Małej Wenecji", ale i do Cieszyna przylgnął też komplement w postaci "Małego Wiednia". Tu znajdziemy style od romańskich aż do secesyjnych. Najciekawsze miejsca to m.in. Wzgórze Zamkowe z rotundą św. Mikołaja (XII w.), starówka, Dom Narodowy, mosty graniczne.

Gliwice
Gliwice to prawdziwy konglomerat różnych stylów, od neogotyku, przez modernizm po architekturę przemysłową. Zobaczymy to m.in. przy Radiostacji Gliwickiej, rynku z pięknym ratuszem czy na Zamku Piastowskim. A to zaledwie kropla tego, co tam zobaczymy.

Katowice
Katowice to taki architektoniczny pryzmat Śląska, gdzie styka się w większym lub mniejszym stopniu wiele stylów. Modernizm, secesja, neogotyk, architektura postindustrialna i współczesna - tym charakteryzuje się stolica województwa śląskiego. Katowice szczycą się [nie bez powodu] szlakiem moderny, który obejmuje 7 obiektów z okresu 1924–1939 – m.in. Drapacz Chmur (Żwirki i Wigury), Dom Wędlikowskich (PCK 10) oraz Dom Żytomirskiego (PCK 6). Tu spotykamy Modernizm i międzywojenny monumentalizm w postaci gmachów Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego. To też industrialne dziedzictwo w postaci dawnych osiedli robotniczych, w tym niezwykle popularnego Nikiszowca.

Pszczyna
Klasycyzm i barok to style, które spotkamy w tym mieście. Najlepszym tego przedstawicielem jest pałac, który pełni teraz funkcję muzeum. To barokowo-klasycystyczny obiekt otoczony parkiem angielskim. To przepiękny przykład rezydencji magnackiej. Rynek to również jedna z perełek tej miejscowości.

Sosnowiec
Charakterystyczne dla tego miasta są eklektyzm, secesja i modernizm. Możemy je zobaczyć na takich przykładach, jak Pałac Dietla, Zamek Sielecki, willowe dzielnice (m.in. Środula, Pogoń) gdzie widzimy różnorodną architekturę mieszkaniową. Ktoś się może oczywiście oburzyć, co w takim miejscu robi Sosnowiec, ale odkładając wszelkie animozje i uprzedzenia i patrząc obiektywnie, Sosnowiec ma wiele pięknych miejsc.

Tarnowskie Góry
Zabytkowa Kopalnia Srebra (UNESCO), rynek, kościół ewangelicki, pałac w Reptach - to miejsca, które są architektonicznymi perełkami Srebrnego miasta. Znajdziemy w nim takie style, jak barok, klasycyzm czy neogotyk. W Tarnowskich Górach jest jeszcze wiele miejsc do odkrycia.

Zabrze
Moderna i styl industrialny, tudzież architektura przemysłowa. Zabytkowa Kopalnia Guido, Szyb Maciej, kolonie robotnicze (m.in. os. Borsigwerk) - to jej najbardziej znani przedstawiciele, ale na przykład taki Dom Muzyki i Tańca to typowy przedstawiciel moderny. A hotel Hotel Admiralspalast? To dopiero prawdziwa, zabrzańska perełka.

Żywiec
W Żywcu znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, ale skupiając się na architekturze, szukamy głównie renesansu i baroku. Jego ślady znajdziemy m.in. w Zamku Habsburgów, na starym rynku, w parku zimowym czy tamtejszym browarze. Zresztą rynek i browar to klasycystyczna i przemysłowa tkanka miejska.