
Cuda techniki i inżynierii w woj. śląskim
W naszym regionie mamy prawdziwe CUDA TECHNIKI. Jakie? Zobacz TOP 10
Źródło: zabytkitechniki.pl

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu
To najstarsza, czynna linia kolei wąskotorowej na świecie. Obsługuje ona trasę o długości 21 km, której przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca głównego w Bytomiu, a końcowy w Miasteczku Śląskim (pow. tarnogórski).
Źródło: UM Bytom

Kopalnia Guido w Zabrzu
W podziemia kopalni można zjechać oryginalną szolą i zobaczyć, jak wyglądała i wygląda praca górników. Na turystów czeka niemal 5 km tras turystycznych w pokopalnianych korytarzach. Jedną z ciekawostek i atrakcją jest pokonanie części trasy elektryczną kolejką podwieszaną - jedyną tego typu kolejką górniczą na świecie udostępnioną dla turystów.
Źródło: Kopalnia Guido

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
To jedyna w Polsce kopalnia srebra i jedyny obiekt z woj. śląskiego wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie odbywa się w korytarzach położonych 40 m pod ziemią, w grupach, z przewodnikiem.
Źródło: Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach - Facebook

Osiedle Nikiszowiec
Osiedle robotnicze dla pracowników kopalni Giesche wybudowane w latach 1908–1919 według projektu Georga i Emila Zillmanów. Wizytówka i symbol Katowic. Przyciąga turystów m.in. niezwykłą architekturą ceglanych bloków, tworzących czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami.
Źródło: zabytkitechniki.pl

Muzeum Historii Kolei w Częstochowie
W muzeum zobaczyć można m.in. elementy wyposażenia lokomotyw i wagonów, bogatą kolekcję lamp różnego przeznaczenia, ekwipunek kolejarzy, medale i dokumenty, sprzęt służący utrzymaniu infrastruktury, umundurowanie, zdjęcia, wyposażenie stacji kolejowych oraz rozmaite zegary i telefony.
Źródło: zabytkitechniki.pl

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
To jeden z najnowszych obiektów nie tylko na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, ale i na turystycznej mapie aglomeracji śląskiej. Swoją działalność rozpoczęło w listopadzie 2021 roku. Jest to pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty „Kościuszko”/„Królewskiej” oraz „Batory”/„Bismarck” historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
Źródło: slaskie.travel.pl

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
To perła architektury regionu, a zarazem nowoczesny browar. Piwo warzy się tu nieprzerwanie od 1629 r., co oznacza, że jest to jeden z najstarszych browarów w Polsce.
Źródło: zabytkitechniki.pl

Radiostacja Gliwice
Kompleks zabudowań, który powstał w 1935 r. Składa się z wieży antenowej, budynku nadajnika (obecnie oddział Muzeum w Gliwicach) oraz dwóch pozostałych budynków. Wieża antenowa licząca niespełna 111 m, to obecnie najwyższa drewniana konstrukcja w Europie.
Źródło: UM Gliwice

Cuda techniki i inżynierii w woj. śląskim
W naszym regionie mamy prawdziwe CUDA TECHNIKI. Jakie? Zobacz TOP 10
Źródło: zabytkitechniki.pl

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to obiekt absolutnie wyjątkowy, powstały w oparciu o jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego Górnego Śląska. Obejmuje przestrzenie zarówno na powierzchni, jak i prawdziwą sieć podziemnych korytarzy, biegnących praktycznie pod samym centrum miasta.
Źródło: zabytkitechniki.pl
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...