Co można przyrządzić z grzybów? Łatwe i proste przepisy na dania z grzybami
1. Smażone kanie
To przepis idealny dla tych, co chcą przyrządzić coś smacznego, ale łatwego. Podana liczba składników wystarczy na 4 porcje. Całość zajmie ok. pół godziny. Potrzebne są cztery kapelusze kani, 3 jajka, niecała szklanka bułki tartej oraz przyprawy: sól, pieprz i tymianek.
W pierwszej kolejności oddziel kapelusze kani od trzonu, a następnie je oczyść. Do talerza wbij jajka i rozbełtaj widelcem. W drugim talerzu przygotuj bułką tartą i wymieszaj ją z przyprawami.
Rozgrzej patelnię i wlej dwie łyżki oleju. Kapelusze kani zanurz w jajku, a później obtocz w bułce tartej. Smaż na patelni z obu stron, aż panierka nabierze rumianego koloru (ok. 3 minuty na stronę). Smacznego!
2. Jajecznica z kurkami
To jedno z najpopularniejszych dań z grzybami. Jeśli poszczęści Ci się, by w lesie znaleźć kurki, koniecznie wypróbuj ten przepis! Przygotowanie zajmuje ok. pół godziny, a gotowe danie wystarczy dla 4 osób.
Jeśli chodzi o składniki, potrzebujesz 400 gramów kurek, 6 jajek, 3 łyżek masła (najlepiej klarowanego), garści koperku, łyżki soku z cytryny i przypraw: soli oraz pieprzu.
Świeże kurki musisz najpierw oczyścić, najlepiej w zlewie pod zimną, bieżącą wodą. Później przełóż grzyby do miski z ciepłą, posoloną wodą. To pomoże dodatkowo oczyścić grzyby z zabrudzeń. Gdy będą już czyste, osusz je ręcznikiem papierowym.
Kurki pokrój na mniejsze kawałki. Rozgrzej patelnię i dodaj masło. Wrzuć kurki na patelnię i smaż przez 10 minut bez przykrycia. Nie przejmuj się, gdy grzyby na początku puszczą wodę, po kilku minutach zdąży ona odparować. Na koniec przypraw kurki solą, pieprzem, sokiem z cytryny i siekanym koperkiem.
Do gotowych kurek na patelni wlej jajka. Warto zmiksować je sobie wcześniej, by przybrały formę gładkiego, jednolitego płynu. Zmniejsz moc palnika do minimum i podgrzewaj całość przez kolejne kilka minut i gotowe!
3. Pasztet grzybowo-drobiowy do smarowania
Pasztet grzybowo-drobiowy to bardzo prosty i łatwy w przygotowaniu. Całość zajmie ok. 40 minut i zmieści się do litrowego słoika. Danie można przechowywać w lodówce przez tydzień.
Do przygotowania pasztetu potrzebujesz 500 gramów grzybów leśnych, 500 gramów wątróbki drobiowej, 2 cebule cukrowe, 4 ząbki czosnku, 60 gram masła, 7 łyżek octu z czerwonego wina i przyprawy: sól i pieprz.
Obierz i poszatkuj celubę. Grzyby oczyść i pokrój na mniejsze kawałki. Wszystko wrzuć razem do garnka z masłem, solą i pieprzem. Całość smaż bez przykrywki na średniej mocy palnika przez 20 minut. Mieszaj co jakiś czas.
W międzyczasie możesz przygotować wątróbkę. Przepłucz ją pod zimną wodą i oczyść z żyłek. Pokrój na małe kawałki i dorzuć do garnka. Przykryj pokrywką i duśc na małej mocy palnika przez 10 minut. Na koniec dolej octu.
Zdejmij garnek z palnika. Zmiksuj wszystko, co jest w garnku, na gładką masę. Po zblendowaniu sprawdź smak, w razie potrzeby dopraw. Gotowy pasztet przełóż do słoika. Smaczego!
4. Łazanki z grzybami
Przygotowanie łazanek z grzybami zajmuje ok. 40 minut. Podane składniki wystarczą na 4 porcje.
Przygotuj 50 gram suszonych grzybów, dużą cebulę, 5 łyżek oleju roślinnego, pełną szklankę makaronu (150 gram), 3 łyżki kwaśnej śmietany 18 procent oraz przyprawy: sól i pieprz.
Suszone grzyby przepłucz pod zimną wodą, następnie umieść je w rondelku i dodaj szklankę wodę. Dobrze, jeśli zrobisz to dzień wcześniej, żeby grzyby zmiękły przez noc.
Namoczone grzyby wyjmij z wody i pokrój na małe kawałki. Cebulę obierz i poszatkuj, następnie zeszklij ją na oleju. Po kilku minutach dodaj grzyby, sól i pieprz. Całość smaż bez przykrycia 20 minut. Co parę minut mieszkaj.
W międzyczasie ugotuj makaron. Gotowy, odcedź na sitku i zachowaj 1/3 szklanki gorącej wody po odlewaniu makaronu. Do wody po makaronie dodaj 3 łyżki śmietany. Dobrze ją wymieszaj i gotową miksturą zalej grzyby w rondelku. Gotuj jeszcze kilka minut i już. Smaczego!
5. Sos grzybowy
To jeden z najbardziej uniwersalnych przepisów. Sos grzybowy można podać z makaronem, jajecznicą, pieczywem, plackami ziemniaczanymi i mięsem (idealne są polędwiczki!). Wykonanie zajmuje prawie godzinę, a podane składniki wystarczą na ok. 750 gram sosu.
Aby zrobić sos grzybowy, potrzebujesz 500 gram grzybów (podgrzybki, prawdziwki, kurki, borowiki, maślaki), 60 gram masła, małą cebulę, 4 ząbki czosnku, 200 ml śmietanki słodkiej 30 procent, świeżą pietruszkę, 1-3 łyżek octu jabłkowego i przyprawy: sól oraz pieprz.
Grzyby oczyść, ale unikaj mycia ich pod zimną wodą. Pokrój na kawałki do 3 cm. Małe grzyby wystarczy przedzielić na pół. Na rozgrzaną patelnie wrzuć masło oraz poszatkowaną cebulę i czosnek w plasterkach. Całość smaż na średniej mocy palnika przez 5 minut. Dodaj grzyby. Smaż razem przez 20 minut, co jakiś czas mieszaj. Dodaj śmietankę, przyprawy i posiekaną pietruszkę.
Na końcu wlej ocet jabłkowy, który ma za zadanie wyostrzyć smak potrawy. Jeśli go jednak nie lubisz, możesz ten krok pominąć. Mieszkaj sos jeszcze przez trzy minuty i gotowe!