Emilia i mama

i

Autor: Dariusz Brombosz

Emilia otrzymała od lekarzy z Katowic szansę na lepsze życie

2022-07-18 13:04

Operacja bariatryczna ratuje życie i zdrowie pacjentom z tak zwaną znaczną otyłością. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka takie zabiegi z wielkim powodzeniem wykonuje się u dzieci i młodzieży. Wśród pacjentek, której lekarze poprawili komfort życia i uratowali zdrowie, znalazła się Emilia Juda.

Katowicka lecznica wykonała do tej pory 25 operacji zmniejszenia żołądka u młodych pacjentów. To jeden z najlepszych wyników w kraju. Jest ratunkiem dla osób, które zmagają się z znaczną otyłością. Wśród pacjentów katowickiej lecznicy, którzy szukali pomocy i została im była udzielona byli już młodzi ludzie z wagą ponad 160 kilogramów. W połowie kwietnia zabieg przeszła też 17 letnia Emilia Judy. Przed operacją ważyła 111 kilogramów, po zabiegu waga spadła do 90.

– Szukałam z córką pomocy u różnych dietetyków, trenerów personalnych i lekarzy i nikt nie był w stanie nam pomóc.-- opowiada Pani Ewa Juda, mama Emilii. Aż wreszcie jeden z lekarzy zaproponował aby córka pomyślała o operacji bariatrycznej. Zgodziłam się i nie żałuję, bo widzę tego efekty.

– Cieszę się, że jestem po operacji. Teraz bardzo dobrze się czuję. Wcześniej chodzenie po schodach to była dla mnie prawdziwa udręka. Miałam też ogromy problem z kupnem ubrań. Teraz to wszystko idzie w dobrym kierunku. W zasadzie mogę wszystko jeść ale z umiarem. Jestem pod kontrolą lekarzy i muszę zaopatrywać organizm w witaminy- mówi Emilia.

Zabieg bariatryczny polega na usunięciu większej części żołądka wraz z dnem. Usuwane jest około 80 % żołądka. Po operacji każdym pacjentem musi się zajmować interdyscyplinarny zespół specjalistów. W jego skład wchodzą endokrynolodzy, chirurdzy, dietetycy, psycholodzy oraz rehabilitanci. - podkreśla dr n. med. Dominika Krakowczyk – chirurg z GCZD.

Istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu operacji. O wszystkim decyduje lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta.

Gdy mamy do czynienia z BMI pacjenta przekraczającym 40 (kg/m²), to warto wykonać operację bariatryczną. Jest wykonywana laparoskopowo. Wiąże się z pewnymi powikłaniami, takim podstawowym jest odpływ żołądkowo- przełykowych. Ale znacznie niebezpieczna jest sama choroba czyli znaczna otyłość, która prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji związanych z zdrowiem - zaznacza, prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD.

GCZD w Katowicach zapowiada, że operacji bariatrycznych będzie wykonywanych więcej, bo narasta problem otyłości i to też znacznej wśród dzieci i młodzieży.