Kilkadziesiąt kolorowych kwiatów, które otrzymały Panie z Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu, uszyli skazani pod nadzorem wychowawców w ramach zajęć programu readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji pn. ,,Katharsis”.
- Podczas warsztatów wychowawcy nie tylko uczą skazanych szyć na maszynie, ale przede wszystkim rozwijają ich kompetencje społeczne: komunikację, umiejętność pracy w grupie oraz empatię. Dzięki tym umiejętnościom będą potrafili efektywniej funkcjonować w różnych sytuacjach społecznych, w sposób konstruktywny radzić sobie z emocjami: złością, gniewem, agresją. Przygotowywanie upominków dla kobiet z okazji ich święta było także doskonałą okazją do dyskusji na temat ich roli w codziennym życiu, należnym im szacunku oraz przełamywania stereotypów – podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.
Przekazanie kwiatów i życzeń dla Pań odbyło się przed budynkiem Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Kwiaty dla mieszkanek placówki oraz personelu: terapeutek, opiekunek, kucharek, pracowników biurowych odebrała Małgorzata Drzewosieska – dyrektorka placówki.
- Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Zabrzu oraz ich podopiecznym za piękne kwiaty, życzenia, a przede wszystkim za pamięć. Cieszymy się, że pomyśleliście właśnie o naszej placówce. Mamy 36 mieszkanek, a kadrę placówki stanowią głównie kobiety. Dzięki własnoręcznie uszytym tulipanom oraz życzeniom na twarzach wszystkich Pań zagościł uśmiech. Takie gesty mają wielkie znaczenie zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie są znacznie ograniczone – powiedziała Małgorzata Drzewosieska – dyrektorka Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu.
W ramach koła muzycznego skazani nagrali dla swoich żon i partnerek autorską piosenkę. W ten sposób chcieli im złożyć życzenia z okazji ich święta i podziękować, ze ich wpierają. Komponując muzykę i pisząc tekst mogli wyrazić najgłębiej skrywane uczucia, o których trudno mówić podczas rozmowy przez telefon czy za pośrednictwem komunikatora internetowego.
- Pisząc tekst piosenki dla mojej partnerki uświadomiłem sobie jak wiele jej zawdzięczam i że dzięki niej mam siłę do walki, do pracy nad sobą. To dla niej chcę się zmienić, bo jest dla mnie najważniejszą osobą. Dzięki muzyce i udziałowi w warsztatach mogę wyrazić emocje, o których trudno mi jest mówić wprost, na chwilę się zrelaksować i zapomnieć o problemach, wyjść poza mury więzienia – powiedział Adrian, uczestnik warsztatów muzycznych w zabrzańskiej jednostce.
Międzynarodowy Dzień Kobiet ma już ponad 100-letnią historię, a dokładnie w tym roku obchodzimy je już po raz 111. Genezy święta upatruje się w protestach kobiet pracujących w fabrykach w Nowym Jorku. Ten dzień miał promować równouprawnienie polityczne i ekonomiczne kobiet. Dziś święto jest przede wszystkim okazją do okazania szacunku kobietom oraz podkreślenia ich ważnej roli w życiu społecznym.