Korzyści z umowy są obustronne. Polskie Koleje Państwowe mają pracowników, o których jest teraz szczególnie trudno, a więźniowie odbywając karę mogą zarabiać pieniądze.
- Pociąg, który kończy dany kurs zjeżdża na bocznicę i tam zanim te pociągi ruszą w kolejną trasę muszą zostać oczyszczone. No i tutaj przychodzą z pomocą nasi osadzeni. Praca jest podstawową formą oddziaływania resocjalizacyjnego. Korzyści z wykonywania pracy jest cała masa, to znaczy począwszy od tego, że osadzeni mają możliwość spłaty swoich zobowiązań, grzywien, mają też możliwość chociażby wspierać swoją rodzinę materialnie - powiedział nam rzecznik Aresztu Śledczego w Sosnowcu porucznik Grzegorz Kantor.
WARS S.A. dba o utrzymanie czystości w pociągach PKP Intercity w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. Docelowo więźniowie zatrudnieni będą w 17 lokalizacjach.
Inicjatywa wpisuje się w przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program „Praca dla więźniów”, którego celem jest zmniejszenie kosztów systemu penitencjarnego i stworzenie skazanym szansy na skuteczną resocjalizację.