Dwa budynki dawnej kopalni Ludwik w Zabrzu zostaną odnowione

i

Autor: UM Zabrze

Wydarzenia

Dwa budynki dawnej kopalni Ludwik w Zabrzu zostaną odnowione

2024-05-31 20:56

Rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie w dwóch zabytkowych budynkach zespołu dawnej kopalni Ludwik w Zabrzu. Odnowione zostaną dawna szatnia i łaźnia z przewiązką oraz hala warsztatu ślusarskiego z kuźnią.

W dwóch zabytkowych budynkach zespołu dawnej kopalni Ludwik w Zabrzu rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie - przekazał w piątkowym biuletynie zabrzański samorząd. Odnowione zostaną dawna szatnia i łaźnia z przewiązką oraz hala warsztatu ślusarskiego z kuźnią.

Początki dawnego zakładu górniczego, najszerzej znanego pod nazwą Ludwik, sięgają lat 50. XIX wieku. Do eksploatacji pokładów górniczych przystąpiono tam w 1873 r. Kompleks powierzchni kopalni był stopniowo rozbudowywany - największa modernizacja została tam przeprowadzona na początku XX wieku.

W latach 1910-18 powstał zespół zabudowań będący najbardziej charakterystyczną część Ludwika, wyróżniający się pod względem architektonicznym. Obejmuje on: cechownię, biurowiec, łaźnię i szatnię, maszynownię szybu Konrad i warsztat ślusarski z kuźnią. Wydobycie w Ludwiku trwało do 1991 r., następnie główne szyby zasypano.

Rok później większą część zespołu dawnej kopalni wydzierżawiono firmie górniczej Demex, która w 1999 r. stała się właścicielem nieruchomości i użytkownikiem wieczystym gruntu. Od tego czasu spółka prowadzi rewitalizację kompleksu: zachowując charakter przemysłowej architektury modernizuje go i adaptuje do nowych funkcji.

W 2006 r., decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zespół zabudowy kopalni Ludwik został wpisany do rejestru zabytków „A" woj. śląskiego. Od 2008 r. markownia kopalni jest dzierżawiona przez Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Są tam dwie sale: koncertowa oraz odbioru sztuki, każda o powierzchni ok. 450 m kw., w których odbywają się imprezy.

Najsłynniejsze zabytki w Polsce. Dopasujesz je do miasta?
Pytanie 1 z 10
Zamek Królewski na Wawelu znajduje się w: