Duże zmiany w służbie zdrowia na Śląsku. Co czeka pacjentów?

i

Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Duże zmiany w służbie zdrowia na Śląsku. Co czeka pacjentów?

2021-11-09 13:46

Śląska służba zdrowia ma przejść zmiany. Co to za zmiany? Co czeka mieszkańców Śląska? Czy będzie więcej miejsc w placówkach? A może łatwiejszy dostęp do opieki medycznej?

Władze województwa Śląskiego podjęły decyzję o zmianie funkcjonowania szpitali i placówek POZ. Zależy im przede wszystkim na tym, aby ich praca była bardziej efektywna i wydajna. Dyskusja miała trzy cele:

- po pierwsze wypracowanie śląskiego pakietu zmian legislacyjnych, jeżeli chodzi o służbę zdrowia. Dwa to trzy razy "K", czyli: koordynacja, konsolidacja i kooperacja poszczególnych szpitali, czyli mówimy o współpracy, uporządkowaniu poszczególnych oddziałów i szpitali, a także systemie wsparcia pacjenta - mówiła Izabela Domogała Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Dyskusja dotyczyła również uzyskania środków dofinansowania na modernizację oraz wyposażenie szpitali.

- myślę, że wszystkim zależy na tym, żeby naszych pacjentów leczyć w godnych warunkach, z nowoczesnym sprzętem - skomentował marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Władze, a także przedstawiciele środowiska lekarskiego stwierdziły, że pomimo sprawnego funkcjonowania instytucji, nadal potrzebne są duże zmiany, które w znacznym stopniu dotyczyłyby zmian we współpracy placówek i oddziałów.

- Po 30 latach zmian, mamy z jednej strony bardzo dobre szpitale, świetnie zarządzane, ale i całe obszary bez interny, neurologii, oddziałów udarowych czy pediatrii. Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia będzie możliwa tylko przy działaniu wielotorowym. Konieczne jest usunięcie patologii z wielu obszarów i jednoznaczne określenie zadań poszczególnych instytucji: państwa, samorządu, płatnika, świadczeniodawcy – dodał Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku województwa

Pandemia pokazała jak bardzo ważne jest sprawne i dobre funkcjonowanie służby zdrowia oraz dostęp do podstawowej opieki lekarskiej i sprzętu medycznego. Tylko na samym śląsku od początku pandemii odnotowano ponad 370 tyś. zakażeń.