"Elka" w Parku Śląskim. Druga linia otwarta
Druga linia "Elki" w Parku Śląskim w Chorzowie został oddana do użytku. Wielkie otwarcie dla wszystkich chętnych odbędzie się w piątek, 8 grudnia (punktualnie o godz. 12). Przypomnijmy, że ta "nitka" prowadzi ze stacji Wesołe Miasteczko do Planetarium Śląskiego. To niecałe 2 km długości.
Podróż na tym odcinku zajmuje od 15 do 20 minut w jedną stronę. Dodajmy, że kolejka została wyposażona w 30 czteroosobowych otwartych kanap, a także 15 gondoli.
Z góry, dzięki drugiej linii, można podziwiać Śląski Ogród Zoologiczny. Stacja przesiadkowa zlokalizowana jest natomiast przy Śląskim Wesołym Miasteczku, z której można podróżować w dwóch kierunkach.
– Cieszymy się, że Kolej Linowa "Elka" powraca do dawnej świetności – przyznaje Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego
Polecany artykuł:
W ramach weekendu otwarcia przygotowano wiele atrakcji. Na najmłodszych będzie czekać darmowa wata cukrowa (za okazaniem biletu na "Elkę"). Najpierw będzie można odebrać ją na stacji "Wesołe Miasteczko" w godz. 12-14, a następnie stoisko przeniesie się na stację "Planetarium" w godz. 14:15-16. Dla korzystających z przejazdu zaplanowano także rozgrzewającą kawę i herbatę.
Z kolei co dziesiąty pasażer "Elki" otrzyma Złoty Bilet, który uposażania do 10 przejazdów w wyjątkowej cenie 10 zł za każdy przejazd (do wykorzystania do końca przyszłego roku).
W weekend otwarcia "Elka" kursować będzie w następujących godzinach:
- 8 grudnia (piątek) – 12-17
- 9 grudnia (sobota) – 10-17
- 10 grudnia (niedziela) – 10-17
Inwestycja kosztowała łącznie 69 mln zł netto.
Będzie trzecia linia "Elki". Czas na wybór wykonawcy
Przypomnijmy, że powstanie także trzecia linia "Elki". To oznacza, że historyczna trasa zostanie, w niedalekiej przyszłości, przywrócona w całości. Trzecia linia będzie mieć długość ok. 1750 metrów, a trasa będzie przebiegać od stacji Planetarium do Stadionu Śląskiego. Park Śląski zapowiada, że ma być obsługiwana rzez 20 kanap i 10 gondoli. Trzecia trasa, według planów, powinna być gotowa pod koniec 2024 roku.
– Jesteśmy świeżo po otwarciu przetargu. Dowiedzieliśmy się, że złożone zostały trzy oferty na trzeci odcinek. Teraz będziemy starać się, jak najszybciej to sprawdzić. Jeśli dokumenty będą właściwie złożone i nie będzie żadnych braków, to jest szansa, że wyłonimy wykonawcę jeszcze w tym roku – informuje Paweł Bilangowski.
Pierwszych pasażerów "Elka" przewiozła w 1967 roku. Już wtedy była ewenementem na skalę europejską, jako najdłuższa kolejka na terenie nizinnym. W 2006 roku stan techniczny sprawił, że kolejka przestała całkowicie kursować. Kolejkę w nowej odsłonie i z nowym sprzętem uruchomiono w 2013 roku. I to była bardzo dobra decyzja, gdyż "Elka" cieszy się niesłabnącą popularnością. Rocznie korzysta z niej ponad 200 tys. pasażerów.