Płacisz polską kartą poza granicami kraju? Tak nie stracisz na przewalutowaniu i prowizjach

i

Autor: Archiwum Płacisz polską kartą poza granicami kraju? Tak nie stracisz na przewalutowaniu i prowizjach

Pieniądze

Drogie wakacje za granicą? Oto jak możesz zaoszczędzić, kiedy płacisz kartą. Prosty sposób

Zbliżamy się powoli do okresu urlopowego a to oznacza często wyjazdy za granicę. Z reguły już na starcie są kosztowne, a na miejscu wychodzą nas jeszcze drożej zwłaszcza, gdy płacimy kartą wydaną w Polsce. Jest jednak prosty sposób, aby uniknąć straty pieniędzy na przewalutowaniu przy transakcji oraz na prowizjach pobieranych przez bank.

Płacisz polską kartą za granicą i za każdym razem masz inne przewalutowanie? Jest na to sposób

Jesteś na wakacjach z rodziną poza granicami kraju. Idziecie do lokalnej restauracji, płacisz polską kartą i zdejmuje ci z konta określoną kwotę. Idziecie - nawet tego samego dnia do innej - dzieje się to samo z tą różnicą, że przewalutowanie jest tym razem po innej stawce. Od restauracji, do restauracji, od sklepu do sklepu i zbiera się naprawdę spora sumka. Gdyby każda płatność była naznaczona tym samym kursem walut, a także bez prowizji banku, zaoszczędzilibyśmy najpewniej nawet kilkaset złotych. 

Taka sytuacja spotyka każdego, kto wyjeżdża za granicę i płaci tam polską kartą. Jest to - mówić krótko, bardzo nieopłacalne. To jednak nie znaczy, że nie da się tego ominąć i i nie płacić więcej, niż jest to wskazane. Jak to zrobić?  

Karta walutowa i nie tracimy więcej, niż trzeba

Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie strat pieniędzy na koncie jest zamówienie karty walutowej. Przy zakładaniu określamy z góry, w jakiej walucie chcemy mieć tą kartę, a następnie przelewamy pieniądze, które od razu zostaną przewalutowane po aktualnym kursie. 

Banki umożliwiają również założenie specjalnego subkonta z kartą walutową w ramach standardowego rachunku ROR. Wtedy nie musimy zamawiać dodatkowej karty walutowej, a na przykład płacić zbliżeniowo telefonem. Takie rozwiązanie ma jeden minus - potrzebujemy wtedy stałego dostępu do internetu, a to może oznaczać dodatkowe koszty u operatora sieci, więc koniec końców nadal możemy być stratni. Dlatego dodatkowa karta walutowa jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. 

W przypadku, kiedy planujemy podróż przez kraje, gdzie obowiązują różne waluty, warto wtedy zamówić kartę wielowalutową. Ważne jest jednak to, aby w obydwu przypadkach dokładnie sprawdzić, jaką walutą posługują się w danym kraju zwłaszcza, jeśli nie są to kraje należące do SEPA, czyli jednolitego obszaru płatności euro, do których zaliczają się kraje UE. 

Dzięki temu na wakacjach z rodziną zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych. 

Trudny quiz geograficzny. My podajemy stolicę, a ty państwo. 15/20 punktów to sukces!

Pytanie 1 z 20
Ankara to stolica…