Do rezerwatu Segiet wejdziesz legalnie z psem
Rezerwat przyrody Segiet położony jest między Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Zajmuje powierzchnię ponad 92 ha i chroni fragmenty naturalnego lasu bukowego, który porasta Srebrną Górę, wpisaną na listę UNESCO. To również jedno z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców regionu.
Niestety, przez długi czas spacery po rezerwacie były wykluczone dla osób z czworonożnymi przyjaciółmi, co wynika z przepisów Ustawy o ochronie przyrody. Wprowadza ona szereg zakazów m.in. zakaz wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisła i czynną. Wynika on z troski o dobrostan dzikich zwierząt, które mogą się stresować, wyczuwając zapach czworonożnych pupili. Nie wspominając o tym, że naszym domowym czworonogom trudno jest zachować ciszę, a tego przecież wymaga rezerwat.
Ustawa pozostawia jednak pewien margines możliwości, z którego zdecydowała się skorzystać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
W trakcie przeprowadzonych przez nas licznych oględzin rezerwatu Segiet (...) obserwowaliśmy duże zainteresowanie społeczne wykorzystania tego miejsca do spacerów z psem. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zmianie planu ochrony, aby umożliwić wprowadzenie pupili na teren rezerwatu, nie naruszając tym samym obowiązujących przepisów - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, cytowana na stronie Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Tym samym Segiet stał się pierwszym rezerwatem w województwie i piątym w Polsce, gdzie mile widziane są wizyty czworonożnych pupili. Wprowadzono jednak pewne zasady.
Zasady zachowania na terenie rezerwatu Segiet
Aby zachować porządek, samorządy Tarnowskich Gór i Bytomia zobowiązały się ustawić kosze przy wejściach na teren rezerwatu. Tam należy wyrzucać nieczystości po psach. Mieszkańcy muszą też pamiętać, żeby swoich pupili zawsze prowadzić na smyczy.
W tym miejscu warto przypomnieć, że po rezerwacie przyrody można spacerować wyłącznie wyznaczonymi szlakami. W przypadku Segietu jest to niebieski szlak turystyczny, który jest częścią szlaku Powstańców Śląskich; szlak prowadzący w kierunku Bobrownik Śląskich oraz tzw. "Banka".
Aby ułatwić mieszkańcom orientację w terenie, przy wejściach do rezerwatu stanęły nowe tablice informacyjne. Znajduje się na nich mapa z wytyczonymi szlakami oraz spis zasad obowiązujących w rezerwacie. Wśród nich są wymienione zakazy m.in. zakaz zbierania grzybów i zrywania roślin.
W tym roku rezerwat Segiet obchodził 70. rocznicę powstania. Kilka miesięcy temu został powiększony prawie trzykrotnie - obecnie jego powierzchnia wynosi ponad 92 ha. Co więcej, od maja katowicki RGOŚ dopuścił w rezerwacie ruch rowerowy w ograniczonym zakresie.