Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na wykonanie trzech zielonych przystanków.
- Zadanie obejmuje demontaż trzech istniejących wiat przystankowych zlokalizowanych przy ulicach Sokolskiej, Radockiego i Kościuszki, i zamontowanie w ich miejscu nowych z dachem roślinnym (zielonym). Dodatkowo część chodnika wokół przystanków zostanie odbrukowana, by stworzyć tam miejsce z bylinami, trawami i roślinami pnącymi, które będą poprowadzone po jednej ze ścian wiaty - mówi Sandra Hajduk, rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice.
Na realizację projektu przewidziano w budżecie 275 tys. zł.
Chętni na wykonanie zielonych przystanków, powinni złożyć oferty do 17 maja na składanie ofert, a zwycięzca przetargu będzie musiał wykonać zielone instalacje do końca roku.
- Zazielenienie miasta to jeden z priorytetów. Drzewa pojawiły się już na alei Korfantego. Zazielenić ma się także ulica Warszawska oraz Plac Sejmu Śląskiego. To sposób na walkę z ociepleniem klimatu oraz na poprawę jakości życia mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Od kilku lat w Katowicach działa też zielony budżet obywatelski.
– By propagować kolejne zielone rozwiązania w Katowicach powstał zielony budżet obywatelski. To 3 miliony złotych przeznaczone na szeroko pojętą ekologię i ochronę środowiska, dzięki którym powstają na przykład łąki kwietne – dodaje prezydent Krupa.
Do tej pory środki z zielonego budżetu trafiły na nowe nasadzenia krzewów i drzew (także owocowych), tworzenie łąk kwietnych, zakupy kwietników, stawianie żywopłotów czy rewitalizację i pielęgnację terenów trawiastych. Mieszkańcy zdecydowali też przeznaczyć część środków na zakup budek lęgowych dla ptaków, stworzenie pszczelich pasiek (Załęska Hałda-Brynów część Zachodnia) i tzw. hoteli dla owadów zapylających.
Zielona infrastruktura ma pomóc w walce z ociepleniem klimatu.
Zielone przystanki przyczynią się do łagodzenia zmian klimatu. Pozwolą m.in. na retencjonowanie i odzyskiwanie wody opadowej. Poza tym zielone dachy działają jak naturalne klimatyzatory. W upalne dni temperatura wokół nich jest niższa w porównaniu z tradycyjnymi dachami. Dzięki temu korzystanie z przystanków w letnie dni jest zdecydowanie przyjemniejsze dla pasażerów, a zwłaszcza osób starszych, które źle znoszą wysokie temperatury.
- Zielona infrastruktura miejska niesie za sobą szereg zalet. Poza pomocą w retencjonowaniu wody i obniżaniu temperatury, pomaga także w filtracji zanieczyszczeń i stanowi dobre środowisko dla owadów, a nawet ptaków. W Katowicach poszukujemy możliwości umieszczania zieleni w różnych, nawet tych nieoczywistych miejscach, dlatego zielone przystanki uważam za bardzo dobry pomysł - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.