O krok od tragedii w Dąbrowie Górniczej
W sobotę, 17 maja, przed godziną 12:30 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej otrzymał zgłoszenie o groźnym zdarzeniu w budynku przy ulicy Wyszyńskiego. Po przyjeździe służb na miejsce okazało się że w Niepublicznej Specjalistycznej Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore, runęła winda.
W sobotę, przy ulicy Wyszyńskiego winda, która mieści się w zewnętrznej części budynku, runęła między 2 a 3 piętrem na parter. W windzie mieścił się 39-letni mężczyzna, który na szczęście nie odniósł obrażeń. Obecnie przyczyna zdarzenia nie jest znana i trwa jej ustalanie. W sprawie powołany zostanie biegły, który po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów, w tym przeglądu napraw i serwisów, wypowie się na temat przyczyny - informuje mł. asp. Kamil Graczyk, zastępca rzecznika prasowego KMP w Dąbrowie Górniczej.
Na szczęście po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego okazało się, mężczyzna nie odniósł poważnych obrażeń. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez strażaków, natomiast policjanci ustalają okoliczności zdarzenia. Winda została wyłączona z użytkowania, a o sprawie powiadomiono Urząd Dozoru Technicznego.
Winda, która runęła w Dąbrowie Górniczej nie była sprawna?
W poniedziałek, 19 maja na miejsce zdarzenia udali się pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego oraz pracownicy MZBM. Pierwsze oględziny miejsca zdarzenia przeprowadzone 17 maja nie wyjaśniły przyczyn i okoliczności zdarzenia.
W dniu 17 maja, w budynku przy ulicy Wyszyńskiego 1 doszło do zerwania platformy służącej do przewozu osób. Platforma posiadała wszelkie niezbędne przeglądy techniczne i była dopuszczona do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego. Przyczyny zdarzenia będą znane po zbadaniu urządzenia przez zespół specjalistów i biegłych - przekazał Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej.
Jak dodaje MZBM, do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii platforma została wyłączona z użytkowania. Obecnie nie wiadomo, ile czasu zajmie naprawa urządzenia i jaki będzie jej zakres.
Okazuje się natomiast, że winda od dłuższego czasu sprawiała problemy. W 2018 roku platforma została wymieniona na nową ze względu na dużą awaryjność. W tym miejscu warto podkreślić, że z windy korzystają nie tylko osoby starsze, ale również niepełnosprawne. MZBM zwraca uwagę, że z windy korzystają również osoby postronne, korzystające z zajęć w In Corpore, co może wpływać na zwiększoną awaryjność platformy.
By usprawnić korzystanie z urządzenia zarząd planuje wdrożyć elektroniczny moduł kontroli dostępu, który znacznie ograniczy dostęp do windy przez osoby nieuprawnione.
