Dzięki personelowi medycznemu doktorzy clowni będą informować dzieci kiedy wizyta jest przewidziana dla konkretnego oddziału.
- Dzieci będą się łączyć za pomocą przekazanego loginu i hasła i będą on line czekać na nich doktorzy clowni. Mamy nadzieję, że spotkania on line będą takim substytutem tych naszych wizyt i będzie to takie oderwanie od rzeczywistości szpitalnej, która jest jeszcze bardziej przytłaczająca w czasie pandemii - powiedziała nam Karina Wojtusiak.
Wirtualne wizyty Doktorów Clownów mają na celu podniesienie motywacji do zdrowienia i zminimalizowanie poczucia lęku, który towarzyszy zarówno chorym dzieciom, jak i rodzicom.
– Choroba i związany z nią pobyt w szpitalu jest bardzo trudną sytuacją dla każdego dziecka. W sytuacji epidemii dziecięce lęki są spotęgowane. Pacjenci na oddziale nie mogą się spotykać na świetlicach, są odizolowani, co buduje jeszcze większe napięcie i osamotnienie. Napięcie towarzyszy również rodzicom, których obawy również są dużo większe niż byłyby bez epidemii. Chcemy pomóc dzieciom i wesprzeć je w tych trudnych chwilach - dodaje Karina Wojtusiak, Pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” w Sosnowcu.
Doktorzy clowni z Sosnowca współpracują z Centrum Pediatrii w Sosnowcu oraz ze szpitalami w Czeladzi i Częstochowie.
Fundacja „Dr Clown” realizuje program „terapii śmiechem” w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych od 1999 roku. Doktorzy Clowni przebrani w fantazyjne stroje i z kolorowymi noskami na twarzach, za pomocą klaunady, iluzji, interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów niosą uśmiech i wspierają proces zdrowienia.
Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.