Śląska kurator oświaty odwołana
Od momentu przejęcia przez Barbarę Nowacką Ministerstwa Edukacji i Nauki twa czystka w polskich kuratoriach oświaty. Jednym z pierwszych symboli zmian było niemal natychmiastowe odwołanie kontrowersyjnej kurator oświaty z Małopolski - Barbary Nowak. W piątek 29 grudnia resort podał kolejne nazwiska kuratorów, którzy zostają odwołani ze swoich stanowisk. Wcześniej odwołano kuratorów m.in. z pomorskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Tym razem ze stanowisk zostali odwołani kuratorzy z województw:
- dolnośląskiego - Roman Kowalczyk,
- mazowieckiego - Aurelia Michałowska,
- podlaskiego - Beata Pietruszka,
- warmińsko-mazurskiego - Krzysztof Nowacki,
- wielkopolskiego - Robert Gaweł,
- śląskiego - Urszula Bauer.
List pożegnalny śląskiej kurator oświaty
O tym, że Urszula Bauer zostanie odwołana ze stanowiska, sama zainteresowana wiedziała już wcześniej, dlatego we wtorek 26 grudnia na oficjalnej stronie kuratorium pojawił się list otwarty, w którym w skrócie podsumowała swoje osiem lat pracy i podziękowała wszystkim współpracownikom.
Serdecznie dziękuję wszystkim za współpracę w realizacji zadań kuratora, za niezliczone spotkania, rozmowy, pomysły, za zaproszenia na organizowane w przedszkolach, szkołach i placówkach uroczystości, za liczny udział Nauczycieli, Uczniów w konkursach i innych przedsięwzięciach inicjowanych i organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Delegatury, za przystąpienie do ogólnopolskich projektów, w wyniku których przedszkola i szkoły otrzymały rządowe wsparcie finansowe, co umożliwiło rozwój bazy dydaktycznej - brzmi część listu otwartego byłej już śląskiej kurator oświaty.
W liście Urszula Bauer skupiła się przede wszystkim na sukcesach związanych z kampaniami patriotycznymi, które prowadziła w województwie śląskim.
Szczególnie ważnym dla mnie patriotycznym przedsięwzięciem była realizacja projektu „Szkoła/Przedszkole Patriotów”, która zaowocowała przyznaniem 147 szkołom i 37 przedszkolom tytułu Szkoła/Przedszkole Patriotów oraz przekazaniem „Ziarna Niepodległości”. Wychowanie uczniów, młodzieży w duchu patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, kształtowanie postawy miłości do małej Ojczyzny poprzez pokazywanie związku między życiem i działalnością jednostek, a historią regionu i kraju, budzenie głębokiego szacunku do dziedzictwa historycznego i kulturowego będzie decydować o tym, co najważniejsze: o poczuciu tożsamości narodowej następnych pokoleń Polaków, o poszanowaniu przez nie chrześcijańskich wartości, a nawet o naszej niepodległości i suwerenności - podkreśliła.
Pełną treść listu otwartego Urszuli Bauer można znaleźć na stronie śląskiego kuratorium oświaty.