Marszałek Chełstowski

i

Autor: Śląskie. Pozytywna energia / Facebook

Czystka w spółkach marszałka województwa śląskiego. To efekt politycznej decyzji

W listopadzie 2022 r. marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podjął decyzję o zmianie barw partyjnych. W związku z tym całkowicie zmienił się układ sił w sejmiku śląskim. Teraz nowy Urząd Marszałkowski wymienia osoby w zarządach spółek podległych marszałkowi.

Jakub Chełstowski wraz z trzema radnymi w listopadzie 2022 r. podjął decyzję o opuszczeniu klubu Prawa i Sprawiedliwości i utworzeniu klubu Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Przez polityczne decyzje zmienił się układ sił w sejmiku śląskim. PiS z większości głosów przeszedł do opozycji z mniejszą liczbą głosów. Teraz władzę w sejmiku śląskim sprawuje ówczesna opozycja: Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”, Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i PSL. Chełstowski zachował swoją pozycję, ale powołał całkowicie nowy zarząd województwa złożony z radnych Ruchu Samorządowego i Koalicji Obywatelskiej.

Czystki spółkach województwa śląskiego

Wraz ze zmianami osób decyzyjnych w województwie zmieniają się także osoby zasiadające w zarządach spółek województwa śląskiego.

To potrwa, ale po kolei i na spokojnie przyjrzymy się spółkom. Musimy wyczyścić kilka spraw. Do niektórych spółek poślemy audytorów - mówi rozmówca dziennikarzy Gazety Wyborczej z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Zmiany widoczne są na posadach w urzędzie i spółkach marszałka województwa śląskiego. W samym urzędzie marszałkowskim podjęto decyzję o połączeniu dwóch departamentów – Departament Inwestycji zespolono z Departamentem Projektów. W wyniku połączenia zlikwidowano dwa stanowiska dyrektorskie. Na stanowisko dyrektora nowego departamentu zostanie ogłoszony konkurs.

Wymiana dotknęła też spółki podległe marszałkowi. Jak zauważają dziennikarze Gazety Wyborczej pierwsze decyzje podjęto w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Odwołano całą radę nadzorczą: Wiesława Więckowskiego, Jacka Zimocha, Małgorzatę Niezgodę-Kublę, Annę Piecuch. Do nowej rady powołano prezes sosnowieckiej spółki Zagłębiowski Park Sportowy Karinę Skowronek, Ewę Tomczak, byłego burmistrza Ogrodzieńca Jarosława Ciszewskiego, Andrzeja Berendowicza i byłego posła PO Pawła Bańskowskiego.

Aferzyści z Funduszu Górnośląskiego również odwołani

Jak dodają dziennikarze Gazety Wyborczej zmiany nadeszły również w Funduszu Górnośląskim – jednej z najważniejszych spółek marszałka – w którym wizytę złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Odwołano prawie całą radę nadzorczą. Do nowej rady powołano: Wojciecha Czekaja, Bartłomieja Jakubczyka, byłego wicewojewodę śląskiego Zygmunta Kucharczyka i starostę kłobuckiego szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie śląskim Henryka Kiepurę. Miejsce w radzie Funduszu Górnośląskiego zachował Patryk Świrski, który jest prezesem Kolei Śląskich.

Kolejnymi spółkami, w których nadejdą zmiany są: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Stadion Śląski. Polityk KO powiedział dziennikarzom Gazety Wyborczej, że zmiany nastąpią jeszcze w kilku innych miejscach, ale nie podał szczegółów.