Cechownia dawnej kopalni Saturn wygląda pięknie. Zyskała drugie życie
To jedna z najważniejszych inwestycji w Czeladzi i jedna z większych rewitalizacji obiektów industrialnych na Śląsku. Chodzi o modernizację budynku cechowni nieistniejącej już kopalni Saturn. Trwająca ponad dwa lata inwestycja została już niemal zakończona, a pierwsze efekty - przynajmniej te z zewnątrz, można już podziwiać.
Właśnie w tym tygodniu wykonawca, firma AnnaBud, po dokonanych przez nasze służby odbiorach, przekazał klucze do obiektu miastu, meldując zakończenie realizowanego przez ponad dwa lata remontu. Efekt mam nadzieję przyznają Państwo wspaniały - cieszy się burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec na swoim Facebooku.
I efekt prac faktycznie robi wrażenie. Miasto na modernizację obiektu wydało ponad 32 mln zł, z czego 20 mln stanowiła dotacja unijna. Główna bryła budynku ma być gotowa w przyszłości do uruchomienia restauracji. Zagospodarowano przestrzeń wokół obiektu, gdzie pojawiło się dużo zieleni, ławek, a przede wszystkim plac zabaw tworzony na wzór górniczej kopalni, wraz z wieżą wyciągową.
W samym budynku cechowni ma powstać Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu. W sali muzealnej, która będzie tam dostępna, znajdą się również pracownie dla muzealników, a nad salą muzealną znajduje się sala konferencyjna na 150 miejsc.
ZDJĘCIA po rewitalizacji cechowni kopalni Saturn
Budynek cechowni wcześniej wyglądał... koszmarnie, jak zresztą wiele obiektów po dawnych kopalniach na Śląsku. Budynek dosłownie sypał się w oczach, a w środku wyglądał tak, że mógłby spokojnie posłużyć jako plan horroru. Zobaczcie na poniższych zdjęciach, jak budynek cechowni prezentował się kiedyś od środka.
Cechownia kopalni Saturn przed modernizacją
Nie tylko cechownia. inne obiekty kopalni Saturn też odrestaurowano
Miasto Czeladź wcześniej również zainwestowało w rewitalizację innych obiektów, które były pozostałością po kopalni Saturn. Budynek po byłych warsztatach elektrycznych i transformatorów to dzisiaj siedziba Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalne. Sercem kulturalnym stała się natomiast Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia.
W budynku po cechowni jako pierwsza będzie uruchomiona mediateka, która uroczyście ma zostać otwarta w czasie tegorocznej industriady. Burmistrz Czeladzi liczy na to, że Urząd Marszałkowski tegoroczny rozruch rozpocznie właśnie w tym miejscu.
Otwarcie Industriady w Czeladzi, stałoby się jednocześnie, uroczystym oddaniem do użytku po remoncie, naszej cechowni. Wiązałoby się to przy okazji, z wieloma artystycznymi atrakcjami. W międzyczasie czasie trwać będą przygotowania do stworzenia w obiekcie, stałej wystawy dla przyszłego Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Wkrótce rozpocznie się przetarg na wyłonienie firmy, która tę wystawę według gotowego już projektu, będzie wykonywała a wystawa powinna być gotowa najpóźniej w połowie przyszłego roku - mówi Zbigniew Szaleniec.