Skąd pochodzą kulki Mozarta?
5 grudnia zamknięta została austriacka fabryka czekoladek Salzburg Schokolade. Producent słynnych "Echte Salzburger Mozartkugeln" przestał produkować praliny po przeszło 120 latach. O zamknięciu firmy jako pierwszy napisał "portalspozywczy.pl". Firma Mondelez, która jest właścicielem praw do szwajcarskiej marki, nie informuje o planach na przyszłość.
W przeszłości dla Mondelez produkowano tam nawet 12 tysięcy ton słodyczy rocznie. Jednak ostatnio produkcja została zmniejszona i była to już tylko tona rocznie. Ze 160 osób, które były zatrudnione kiedyś w fabryce, w ostatnim czasie pracowało tam zaledwie 40. Decyzja o zamknięciu fabryki zapadła w czerwcu 2023 r.
Kultowe praliny będą produkowane w Polsce?
Jednak w minionych dniach pojawiło się światełko w tunelu i być może produkcja zostanie wznowiona w innej lokalizacji. Austriacki serwis Kurier.at poinformował, że firma rozważa przeniesienie produkcji do Polski lub Czech.
Intensywnie pracujemy, aby zapewnić ciągłość produkcji produktów Mirabell. Po dokładnym zbadaniu naszych możliwości produkcyjnych znaleźliśmy w naszej europejskiej sieci rozwiązanie, które zabezpieczy przyszłą produkcję naszej marki Mirabell" – informuje austriacka spółka zarządzająca.
Kto wynalazł Mozartkugeln?
Kultowe Mozartkugel zostały wynalezione przez cukiernika z Salzburga Paula Fürsta w 1890 roku. Co ciekawe, firma by mieć pewność, że pracownicy nie będą potajemnie podjadać drogiej czekolady, wymagała od nich gwizdania podczas pracy w piekarni.
W 1905 roku Paul Fürst otrzymał wiele pochwał wraz ze złotym medalem za swojego Mozartkugel na Światowej Wystawie w Paryżu. W tamtych czasach patentowanie pomysłów nie było jeszcze powszechne, co oznaczało, że ta pralina wkrótce została skopiowana na skalę przemysłową w milionach egzemplarzy. Mimo to dziś nikt inny nie ma prawa używać nazwy „Original Salzburger Mozartkugel”, a srebrno-niebieska folia aluminiowa z portretem Mozarta jest zarejestrowanym znakiem towarowym od 1997 roku
Źródło: Salzburg