Cyber-Oko - szansa dla pacjentów z ciężkim uszkodzeniem mózgu

i

Autor: osrodekneuron.pl

Medycyna

Cyber-Oko - szansa dla pacjentów z ciężkim uszkodzeniem mózgu. Z urządzenia korzysta GCR „Repty"

2023-07-07 14:50

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty" w Tarnowskich Górach wykorzystuje C-Eye, czyli Cyber-Oko. Urządzenie to umożliwia porozumiewanie się pacjentom w stanie śpiączki.

Cyber-Oko w „Reptach" dla pacjentów z ciężkimi uszkodzeniami mózgu 

C-Eye, czyli Cyber-Oko to nadzieja na kontakt z otoczeniem pacjentów z ciężkim uszkodzeniem mózgu. Urządzenie umożliwia im kontakt z otoczeniem. Wykorzystuje system eyetracking, czyli śledzi punkt fiksacji wzroku. Możliwe jest to dzięki specjalnym diodom odbijającym światło w rogówce oka pacjenta. To pozwala ustalić na co on patrzy.

- Potocznie zwane cyberoko, to narządzie do komunikowania się z osobami pozbawionymi kontaktu werbalnego i w ograniczonym kontakcie pozawerbalnym na skutek uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego. Dla nich, to często jedyny sposób, by porozumiewać się ze światem zewnętrznym - mówi Bożena Duda, neurologopeda w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty" i koordynatorka zespołu logopedów w szpitalu.

Efekty? M.in. zmniejszenie zdezorientowania chorego

Cyber–Oko wspiera komunikację z pacjentami, ale także stymuluje ich funkcje poznawcze, poprawia koncentrację i koordynację wzrokową. Najważniejszym efektem pracy z urządzeniem jest zmniejszenie zdezorientowania i bezradności chorego. W wielu przypadkach zauważalne jest również usprawnienie funkcjonowania mózgu, dzięki uruchomionym wskutek stymulacji mechanizmom naprawczym i istniejącej plastyczności mózgu.

System C-Eye ma na celu pomóc ludziom z dysfunkcjami neurologicznymi, najczęściej po ciężkich uszkodzeniach mózgu, np. urazach czaszkowo-mózgowych, do których doszło na skutek wypadków komunikacyjnych, udarach, niedotlenieniu czy zatrzymaniu krążenia.

Urządzenie ma usprawnić stawianie diagnozy i rozpoczęcie terapii

Lekarze mają nadzieję, że dzięki urządzeniu zmniejszy się także stawiana ilość błędnych diagnoz. - Chorego przytomnego lecz nie nawiązującego kontaktu ze światem rzeczywistym, uznaje się za pacjenta w stanie wegetatywnym. Wykorzystanie w pracy C–Eye umożliwia odkrycie pokładów świadomości i rozpoczęcie terapii – dodała Duda.

Urządzenie posiada także multimedia, które stanowią gotowy do pracy materiał diagnostyczno-terapeutyczny. W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty" wykorzystywane jest głównie przez logopedów i psychologów.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/