Przygotowania do Świąt Wielkanocnych trwają. W Wielką Sobotę zgodnie z tradycją i obrzędem religijnym, w kościołach nastąpi święcenie koszyczków wielkanocnych. Jakie potrawy według zwyczaju i symboliki powinny się w nich znajdować? Co Ślązacy wkładają do swoich koszyczków? O to zapytaliśmy mieszkańców Lędzin.
- Jajka, kiełbaska, chrzan sól, chleb... Koszyczek przyozdabiam sobie bukszpanem. Jajka oznaczają nowe życie, dodaje również ocet, ale przyznam, że nie wiem jakie to ma znaczenie - mówi pani Milena z Lędzin.
- Do koszyczka wielkanocnego wkładam sól, chleb, wędlinę, ale taką swojską - wędzoną. Sama w domu z mężem wędzimy swoje kiełbaski, a jajka gotuje w cebuli - tradycyjnie, a następnie ozdabiają je moje wnuki i potem trafiają prosto do koszyczka (...) Zajączek przychodzi do nas z prezentami! - mówi pani Kasia, mieszkanka Lędzin.
- Tradycyjnie do koszyczka wkładam jajka, wędlinę, chrzan, sól i chleb. Nie wkładam do niego natomiast nigdy słodyczy, u mnie w domu po prostu słodkości do koszyczka nie trafiały - zdradza pani Sylwia.
Koszyczek wielkanocny na Śląsku bardzo często jest przyozdabiany bukszpanem czy baziami, a na potrawy w nim się znajdujące kładziona jest haftowana chusteczka czy obrusik. Wiele osób do koszyczka dodaje również figurki baranka czy zajączka i kurki.