12 maja odbyło się pierwsze posiedzenie komisji ws. wypadku zbiorowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, kopalni Zofiówka. Katastrofę spowodowało tąpnięcie, wywołane wstrząsem o energii sejsmicznej, co spowodowało liczne zniszczenie i wypływ metanu.
Praktycznie zawartość tego metanu w tym wyrobisku wynosiła właściwie 100%. Po pewnym czasie, stosunkowo niedługim, ta zawartość spadła do poziomu 80%-90%, między innymi dlatego, że po wstrząsie uszkodzeniu uległa wentylacja odrębna, służąca do przewietrzania tego wyrobiska - mówi dyrektor departamentu górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego, Zbigniew Rawicki.
Dokonano również oględzin wyrobiska po wstrząsie, bo w odróżnieniu do wypadku w kopalni Pniówek, na Zofiówce można było zjechać pod ziemię i przeanalizować miejsce katastrofy. Zostanie również oceniona akcja ratownicza. Spośród członków komisji zostały wydzielone zespoły robocze, do których należeć będzie dalsza ekspertyza i analiza katastrofy w kopalni.
Zostaną sporządzone opracowania dotyczące genezy zaistniałego wstrząsu, zostanie przeprowadzona analiza geo-mechaniczna, dokonana zostanie analiza zagrożenia metanowego i potencjalnego zagrożenia wyrzutami gazów i skał - komentuje Zbigniew Rawicki.
Do wypadku w kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju doszło 23 kwietnia 2022 roku. W wyniku katastrofy zginęło 10 górników.