PKW odmawia rejestracji kandydatowi z województwa śląskiego
Do 4 kwietnia kandydaci startujący w wyborach na urząd prezydenta Polski musieli zgłosić swoją kandydaturę popartą minimum 100 tysiącem podpisów od mieszkańców, którzy wspierają kandydaturę danej osoby. Jednym z nich był Wiesław Lewicki z województwa śląskiego. Mieszkaniec Łodygowic, to założyciel partii Normalny Kraj, który chciał rywalizować o fotel prezydenta. Po wczorajszej uchwale podjętej przez Państwową Komisję Wyborczą wiadomo, że może zapomnieć o wyborach.
PKW odmówiła mu rejestracji, choć udało mu się zebrać pond 142 tysiące podpisów. Problem w tym, że w przypadku jednej trzeciej podpisów stwierdzono sporo uchybień. PKW zakwestionowała 46 776 podpisów złożonych na 11 940 arkuszach.
Na listach Wiesława Lewickiego byli zmarli
Blisko 28 tysięcy błędów dotyczyło nieprawidłowego adresu zamieszkania, który był niezgodny z adresem wyborcy zamieszczonym w Centralnym Rejestrze Wyborców. To dla PKW istotna kwestia, bowiem w przypadku wątpliwości daje możliwość sprawdzenia, czy dana osoba faktycznie podpisała się na liście poparcia dla danego kandydata. PKW w uchwale dokładnie wypunktowała wszystkie nieprawidłowości na liście poparcia Wiesława Lewickiego, czyli:
- brak imion, nazwisk – 4 694 przypadki,
- brak adresu – 27 974 przypadki,
- brak numeru PESEL – 6 298 przypadków,
- brak praw wyborczych – 1 050 przypadków,
- brak daty poparcia – 595 przypadków,
- brak podpisu wyborcy – 155 przypadków,
- inne – 6 010 przypadków.
W kategorii "inne" wskazanej przez PKW znajdowały się... osoby zmarłe już kilka lat temu.
Państwowa Komisja Wyborcza zauważa także, iż znaczącą grupę podpisów uznanych za nieprawidłowe stanowiły podpisy złożone obok danych osób zmarłych, często wiele lat temu - informuje w uchwale PKW i dodaje: - Przy weryfikacji podpisy takie kwalifikowane są do wady określonej jako „Wady numeru PESEL”, a w tej grupie – jako „Nie odnaleziono w Rejestrze CRW osoby wg. podanego numeru PESEL”. Stanowią one zdecydowaną większość danych w tej grupie. W przypadku zgłoszenia Kandydata liczba podpisów obarczonych tą wadą wyniosła aż 5 805.
Polecany artykuł:
Inne uchybienia kandydata na prezydenta Polski
PKW wspomniało również o tym, że wśród zakwestionowanych podpisów znalazło się 3 851 podpisów osób (szczególnie kobiet), których nazwiska wskazane na arkuszach wykazów podpisów poparcia były rozbieżne ze znajdującymi się w Centralnym Rejestrze Wyborców. Było też 190 podpisów, w których PESEL nie był zgodny z danymi wyborcy.
Odnotowane zostały również przypadki własnoręcznych podpisów zawierających pełne nazwisko, które nie odzwierciedlały danych zawartych w CRW - wyjaśnia PKW.
Wiesław Lewicki złożył więc 141 850 tysięcy podpisów, z czego 95 074 podpisów zostało uznanych za złożone prawidłowo, a 46 776 zostało odrzuconych.
Kim jest Wiesław Lewicki, kandydat na prezydenta Polski?
Wiesław Lewicki sam o sobie mówi, że nie jest "ani z lewa, ani z prawa". - Jestem po prostu człowiekiem. Dlatego nie widzę potrzeb prawicy i lewicy, widzę potrzeby ludzkie. Tylko takie podejście może przywrócić Polakom jedność narodową, która jest niezbędnym warunkiem odzyskania suwerenności w państwie polskim - napisał na swojej stronie niedoszły kandydat na prezydenta Polski.
Wiesław Lewicki mieszka obecnie w Łodygowicach w powiecie żywieckim. Urodził się 55 lat temu na Podkarpaciu. W 2015 założył partię Normalny Kraj, która bez powodzenia startowała w wyborach samorządowych w 2018 roku. Próbował również startować do rady miasta w Bielsku-Białej - również bez większego powodzenia. W przeszłości był wiceprezesem Kongresu Nowej Prawicy.
