Chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu? Sprawdź, jaki jest limit w twoim banku

i

Autor: Archiwum Chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu? Sprawdź, jaki jest limit w twoim banku

Finanse

Chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu? Sprawdź, jaki jest limit w twoim banku

Zdarza się tak, że bierzesz kartę do bankomatu, chcesz wypłacić dużą kwotę a tu zonk - bankomat nie chce ci wydać Twoich pieniędzy. Przyczyna? Może być kilka ale najczęściej chodzi tu o narzucone odgórnie limity przez bank, dlatego warto wiedzieć, ile pieniędzy możemy tak naprawdę wybrać z bankomatu.

Więcej transakcji bezgotówkowych to mniej bankomatów w Polsce

Karta bankomatowa dzisiaj to jak nasza druga ręka - bez niej trudno nam wyjść z domu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli za coś zapłacić. O tym, że gotówka odchodzi trochę w zapomnienie, nie trzeba nikogo przekonywać. Raport Narodowego Banku Polskiego pokazuje dobitnie, że wolimy płacić kartą, niż nosić gotówkę. W III kwartale 2022 roku wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 287,8 mld zł. Do poprzedniego raportu jest to wzrost o 3,7 proc. 

Przy tym wszystkim liczba bankomatów spadła. Jeszcze we wrześniu 2022 roku było ich 21 207 w całej Polsce - jak przytacza dane Business Insider, czyli o 294 mniej niż w poprzednim kwartale. Samych wypłat było więcej co pokazuje, że gotówki nadal potrzebujemy. 

Ile wyciągniemy z bankomatu? Sprawdź, jakie są limity

Z bankomatu - co pewnie wszyscy doskonale wiedzą, nie wyciągniemy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ba, nie wyciągniemy nawet kilku tysięcy. Tak duże transakcje zrealizujemy bezpośrednio w placówce bankowej. Z samego bankomatu wypłacimy tyle, ile jest limitu narzuconego przez bank. Na pewno większą sumę na raz wypłacimy korzystając z bankomatu należącego do naszej placówki bankowej. W innym przypadku może nas czekać niemiła niespodzianka. A jak wyglądają limity w bankach?

  • W Pekao dzienny limit to tysiąc złotych. Możemy go zwiększyć do 3 tys. zł ale i tak miesięczny limit wynosi 5 tys. zł.
  • W ING z bankomatu wypłacimy 10 tys. zł. Taki jest dzienny limit. 
  • Dzienny limit w Millenium to od 2 do 20 tys. zł.
  • Z bankomatu PKO BP wypłacimy od 600 zł do 15 tys. zł. Bank domyślnie ustawił limit 5 tys. zł.
  • Limit wypłat gotówki w mBanku to 10 tys. i nie można go zwiększyć. Jednorazowa transakcja to 4 tys. zł.
  • W sieci Euronet jednorazowo wypłacimy... 800 zł.
  • W Santander Bank limit dzienny to od 2 do 15 tys. zł.

Pozostał jeszcze Credit Agricole, ale ten... nie narzuca żadnych limitów. To klient ustala sam, ile może wybrać dziennie, ile miesięcznie.