W autobusie linii 36 Tychy - Katowice doszło do przykrej sytuacji. Kierowca autobusu nie pozwolił wsiąść do środka kobiecie z rowerem. Historia została krótko opisana w grupie Spotted: ZTM Metropolia i wzbudziła ogromne kontrowersje.
- W autobusie pięknie na widoku była infografika ze znaczkiem roweru. Autobus oczywiście praktycznie pusty z racji ferii, wózków dziecięcych czy inwalidzkich również nie było - informuje pasażerka.
Czy można przewozić rower w autobusie?
Regulamin przewozu ZTM jasno określa, że rower można przewozić w autobusie. Mimo to nadal wzbudza to ogromne emocje i komentarze.
- Kierowca odpowiada za pasażerów więc regulamin jest raczej w tym temacie grzecznościowy. Jak dobrze go poczytać to sam sobie przeczy. Jakby Pani wybrudziła sobie np. spodnie o łańcuch czy koło to do kogo by miała Pani pretensje? A w razie ostrego hamowania jakby tak skalp został na pedale lub zęby na kierownicy? Też kierowca winny - pisze jeden z pasażerów.
- Rower jest od tego, aby nim jeździć. Również nie wpuszczam rowerzystów do autobusu, jeżeli pojazd nie jest do tego przystosowany - pisze kierowca autobusu.
Przewóz roweru w autobusach
Paragraf 13. podaje zastrzeżenia dla tego powszechnego prawa. Poniżej przedstawiamy szczegóły:
Po pierwsze, jeżeli autobus posiada miejsca wyznaczone do przewozu rowerami, to można je przewozić wyłącznie w tych miejscach. Dodatkowo autobus taki oznaczony jest odpowiednim piktogramem
Po drugie, wprowadzenie roweru do pojazdu jest możliwe pod warunkiem, że liczba przebywających w nim pasażerów nie będzie ograniczała swobodnego ustawienia roweru we wskazanym do tego miejscu oraz możliwości swobodnego skorzystania z kasowników.
Po trzecie pasażer z rowerem, który znajduje się w pojeździe, ma obowiązek ustąpienia miejsca osobie na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym.
Po czwarte, jeśli liczba przebywających w pojeździe pasażerów uniemożliwia dalszą podróż pasażerowi z rowerem lub kierujący pojazdem nie wyraził zgody na przewóz roweru w innym miejscu, jest on zobligowany do opuszczenia pojazdu wraz z rowerem.
Kluczowy jest jednak punkt 7., który mówi: Przewóz roweru w pojeździe bez wyznaczonych miejsc lub w innym miejscu niż w miejscach wyznaczonych, możliwy jest tylko i wyłącznie za zgodą kierującego pojazdem.
- W tym konkretnym przypadku, jeśli autobus był oznakowany piktogramem z rowerem, a mimo to kierowca nie wpuścił pasażerki do środka, mógł prawdopodobnie popełnić błąd - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM w Katowicach
Jeżeli tak faktycznie się zdarzyło, poszkodowana pasażerka powinna zgłosić się do ZTM z reklamacją.