WUF11

i

Autor: UM Katowice

Cały świat w Katowicach! Już w ten weekend rusza Światowe Forum Miejskie

2022-06-23 12:18

Po Barcelonie, Rio De Janeiro czy Abu Zabi przyszła pora na Katowice. Od 26 do 30 czerwca Katowice będą światową stolicą dialogu wszystkich, którym na sercu leży rozwój miast.

Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości – pod takim hasłem odbędzie się 11. Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum WUF11) – najnowsza edycja największego i najważniejszego wydarzenia na świecie poświęconego rozwojowi miast. – Organizacja tej imprezy to kolejny sygnał wysyłany w świat, mówiący o tym, że Katowice mają się czym chwalić w globalnej skali, biorąc pod uwagę zarówno dziedzictwo, jak i nowoczesność, zieleń, kulturę i muzykę. Jeśli chodzi o Światowe Forum Miejskie, to ważne też, żeby wybrzmiało, że to nie jest zwykła konferencja. WUF ma służyć konkretnym rozwiązaniom opartym o 17 celów zrównoważonego rozwoju. To droga, którą powinniśmy podążać my wszyscy, aby budować zrównoważone miasta. Jeśli uda nam się stworzyć swoiste instrukcje o tym, co trzeba zrobić, aby nasze społeczności rozwijały się lepiej, to będzie to ogromny sukces, który wpłynie na naszą przyszłość. Przed nami ogromne wyzwania. Zmieniający się klimat, wojna w Ukrainie, dostosowanie się do dynamicznego rynku pracy, coraz mniejsza ilość miejsca w centrach miast. To wszystko rodzi pytania o to, w jaki sposób kształtować miasta, jak przyciągać nowych mieszkańców oraz jak powinna wyglądać jakość życia w nowoczesnym mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

WUF11 na mieście: spotkajmy się!

W Katowicach pod wspólnym szyldem „WUF na mieście” powstaje 11 stref otwartych dla mieszkańców miasta i metropolii. Zapraszamy całe rodziny! Strefy zlokalizowane są poza Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale w odległości maksymalnie kilku minut piechotą od centrum konferencyjnego. W 11 strefach każdy – bezpłatne i bez rejestracji – znajdzie coś dla siebie.

• Miasteczko młodych

To strefa plenerowa w Parku Boguckim. Będą w niej organizowane liczne atrakcje dla młodzieży. Uczestnictwo w nich pozwoli pogłębić wiedzę z zakresu funkcjonowania miasta, poznać ciekawych ludzi z całego świata i miło spędzić czas przy dobrej muzyce. W Miasteczku będzie można także wziąć udział w różnych aktywnościach sportowych. W programie m.in. silent disco, kino plenerowe, rozgrywki piłki siatkowej i zajęcia jogi.

Gospodarz i partnerzy: Rada Młodych przy WUF11, miasto Katowice

Lokalizacja: Park Bogucki

• Strefa relaksu

Strefa znajdować się będzie przy rynku w cieniu feniksów kanaryjskich, które kilka lat temu wprowadziły do śródmieścia ducha egzotyki. Będzie to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu. W spokojnej atmosferze strefy będzie można pogłębić wiedzę o kierunkach rozwoju świata wyznaczonych przez cele zrównoważonego rozwoju.

Gospodarz: Miasto Katowice

Lokalizacja: Rynek, nad Rawą

• Metrolab

Strefa dyskusji o mieście i polityce miejskiej w różnych kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej. Planowane są w niej spotkania, debaty, wystawy i warsztaty poruszające kwestie ważne dla mieszkańców metropolii. Będzie tu można poznać cele i priorytety Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także realizowane w niej projekty.

Gospodarz: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Lokalizacja: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11A

• Strefa nauki

Strefa utworzona we współpracy z uczelniami, które pomogą spojrzeć z bliska na tematy miejskich technologii, ekologii i zrównoważonego rozwoju przez pryzmat nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a także sztuki czy sportu. Spotkania przyjmą formę wykładów, debat i warsztatów oraz innych form aktywności, zarówno w plenerze – w ustawionych w tym celu namiotach, jak i wewnątrz budynków Uniwersytetu Śląskiego.

Gospodarz i partnerzy: Uniwersytet Śląski oraz Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia WSB, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny

Lokalizacja: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego, ul. Uniwersytecka 4

• Strefa centrum

Zlokalizowana w sercu miasta strefa będzie zachęcała katowiczan, mieszkańców metropolii oraz gości WUF11 do odwiedzin przede wszystkim licznymi wydarzeniami artystycznymi. W głównej przestrzeni rynku stanie scena, na której nie zabraknie muzycznych niespodzianek, koncertów, występów lokalnych artystów czy teatralnych przedstawień. Będzie też okazja do wzięcia udziału w wieczornych potańcówkach.

Gospodarz i partnerzy: Miasto Katowice

Lokalizacja: Rynek

• Strefa innowacji

W Strefie innowacji podczas warsztatów, pokazów, debat oraz spotkań z praktykami i ekspertami zostaną poruszone tematy innowacyjności miejskiej, projektów impactowych i rozwiązań smart city. Przewidziano prezentacje sposobów wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i IoT czy technologii służących innowacjom społecznym; nie zabraknie też wątków związanych z transformacją przestrzeni miejskiej, jaka dokonuje się dzięki współpracy samorządu ze środowiskiem biznesowym.

Gospodarz i partnerzy: Miasto Katowice

Lokalizacja: Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, ul. Teatralna 17A

• KATO Urban Corner

Zlokalizowana w samym centrum miasta strefa stanie się centrum edukacji o celach zrównoważonego rozwoju. Od czerwca do końca września na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej można odwiedzić interaktywną wystawę poświęconą kierunkom rozwoju współczesnego świata oraz wziąć udział w dziesiątkach ciekawych wydarzeń.

Można tu m.in. sprawdzić, jak Katowice realizują cele zrównoważonego rozwoju, wziąć udział w warsztatach dla dorosłych i dzieci, projekcjach filmowych czy spotkaniach z ekspertami. Program wydarzeń dostępny będzie na www.katourbancorner.pl – na tej stronie będzie można też zagrać w gry o tematyce zrównoważonego rozwoju.

Gospodarz: Miasto Katowice

Lokalizacja: róg ulic Młyńskiej i Pocztowej

• Strefa kultury i sztuki

Strefa zaaranżowana w przestrzeni Muzeum Śląskiego, które zostało utworzone na terenach dawnej kopalni węgla kamiennego. Jej umiejscowienie wyraźnie nawiązuje do śląskiego dziedzictwa, a jednocześnie przypomina o nowoczesnym wizerunku Katowic, które rozwijają się na fundamencie kultury i „przemysłu spotkań”. Każdy gość WUF11 będzie miał szansę odwiedzić tu wystawę o historii i transformacji regionu, która – podobnie jak cała przestrzeń Strefy – odnosi się wprost do tematu przewodniego tegorocznej konferencji.

Gospodarz: Województwo Śląskie

Lokalizacja: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1

• Strefa miasta muzyki

Strefa, zlokalizowana w najbardziej rozrywkowej części Katowic, będzie podpowiadała nie tylko uczestnikom WUF11, ale i okolicznym mieszkańcom chętnie odwiedzającym deptak przy ul. Mariackiej, propozycje do wieczornej integracji i zabawy. Dzięki zaplanowanym tu koncertom i występom lokalnych zespołów Katowice przypomną o swoim tytule miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Ulica Mariacka odpowie jednak nie tylko na potrzeby fanów muzyki, ale również smakoszy dzięki licznym restauracjom i kawiarniom, z których wiele zaangażowało się w program „WUF Friendly”, przygotowując specjalne menu dla uczestników Forum.

Gospodarz: Miasto Katowice

Lokalizacja: deptak przy ul. Mariackiej

• Miasto360

Strefa zlokalizowana w śródmieściu – w miejscu, w którym przecinają się najważniejsze trakty komunikacyjne Katowic – zdaje się przypominać o ciągłym rozwoju miasta, o szansach i wyzwaniach, które przed nim stoją, ale też o przeszkodach na drodze do dalszego wzrostu. Podobnie jak przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych wystawa „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”, którą będzie można tutaj oglądać. W strefie odbędą się również Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities. Wszystko w formie inspirujących wykładów, warsztatów, spotkań autorskich i swobodnych dyskusji pozwalających na wymianę doświadczeń i refleksji na temat przyszłości miast.

Gospodarz: Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Lokalizacja: Rondo Sztuki przy Rondzie im. gen. J. Ziętka

• Urban Cinema by Santander

Zlokalizowane w śródmieściu znane kino studyjne będzie przestrzenią dla rozmowy o problematyce miejskiej z zaangażowaniem przedstawicieli nauki, polityki i mieszkańców. Będzie tu można uczestniczyć w wieczornych seansach filmowych o tematyce miejskiej oraz środowiskowej. Pokazy będą uzupełnione spotkaniami z ekspertami, podczas których będzie okazja do udziału w otwartej dyskusji.

Gospodarz i partnerzy: Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Santander Bank Polska

Lokalizacja: Kino „Rialto”, ul. Św. Jana 24