Bytom i Politechnika Śląska będą współpracować w zakresie rewitalizacji terenów pogórniczych

i

Autor: Politechnika Śląska w Gliwicach Bytom i Politechnika Śląska będą współpracować w zakresie rewitalizacji terenów pogórniczych

Bytom i Politechnika Śląska będą współpracować w zakresie rewitalizacji terenów pogórniczych

2020-05-25 12:29

Bytom i Politechnika Śląska realizują wspólny projekt rewitalizacji terenów pogórniczych. Miasto chce wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy pomogą nie tylko opracować projekty rewitalizacyjne terenów pogórniczych, ale wesprą Bytom w zdobyciu unijnych środków na ich realizację.

Porozumienie o współpracy w zakresie rewitalizacji terenów pogórniczych podpisały władze Bytomia i Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Umożliwi to stworzenie projektów, na realizację których gmina będzie starała się pozyskać dofinansowanie.

- Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy pomogą nam nie tylko opracować projekty rewitalizacyjne terenów pogórniczych, ale wesprą nas w działaniach mających na celu pozyskanie środków zewnętrznych na ich realizację – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Podpisane porozumienie z Politechniką Śląską w Gliwicach to szansa dla naszego miasta. Uczelnia dysponuje fachową kadrą naukową, która ma spore doświadczenie w przywracaniu zdegradowanym terenom poprzemysłowym nowych funkcji - dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej w ramach zawartego porozumienia skupią się przede wszystkim na takich dziedzinach jak: energetyka, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, technologie informacyjne oraz rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych.

- Problematyka i działania, które podejmujemy w ramach porozumienia są mocno osadzone zarówno w planach badań naukowych Uczelni, jak i w strategii rozwoju Politechniki Śląskiej. Jako uczelnia badawcza rozwijamy naukę i dzielimy się doświadczeniem w zakresie sześciu priorytetowych obszarów badawczych. Wśród nich są m.in. ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka oraz inteligentne miasta przyszłości i mobilność przyszłości. Te atuty pozwolą nam wspólnie z Miastem opracować i realizować działania rewitalizacyjne dla Bytomia - mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Bytom to jedno z miast na Górnym Śląsku, które zostało najbardziej dotknięte przez transformację gospodarczą w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Likwidacja zakładów przemysłowych, hut i kopalń spowodowała powstanie wielu zdegradowanych terenów. O tym, przed jakimi wyzwaniami stoi Bytom mogła się przekonać Elisa Ferreira – Komisarz ds. Spójności Reform Unii Europejskiej, która w styczniu odwiedziła Bytom. Dostrzeżenie przez Komisję Europejską problemów Bytomia daje perspektywę na unijne wsparcie z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.