Front burzowy nad miastem

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Burzowy front nad Polską. Te województwa muszą się przygotować na silny wiatr i grad

2025-04-18 7:28

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla 10 województw w centralnej i południowej Polsce. Mieszkańcy muszą się przygotować na silne opady deszczu, porywy wiatru do 80 km/h, a lokalnie nawet na grad. Sprawdź, czy twój region jest na liście.

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami. Alerty dla 10 województw

W piątek, IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami, które obejmą 10 województw w centralnej i południowej Polsce. Mieszkańcy tych regionów muszą liczyć się z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które mogą powodować straty materialne oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Gdzie dokładnie uderzą burze?

Lista województw objętych ostrzeżeniami:

  1. woj. podkarpackie
  2. woj. małopolskie
  3. woj. śląskie
  4. woj. świętokrzyskie
  5. woj. łódzkie
  6. część woj. mazowieckiego
  7. część woj. lubelskiego
  8. część woj. warmińsko-mazurskiego
  9. część woj. kujawsko-pomorskiego
  10. część woj. wielkopolskiego

Jakie zjawiska pogodowe są prognozowane?

Synoptycy przewidują, że burzom będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwy jest również grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk atmosferycznych szacuje się na 80 proc. Ostrzeżenia będą obowiązywały od piątku od godz. 14:00 lub 16:00, w zależności od terenu, i mogą potrwać do sobotniej nocy.

Czego można się spodziewać w czasie burz?

Łowcy burz ostrzegają, że w czasie burz mogą wystąpić następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • opady dużego gradu o średnicy do 3-5 cm (możliwe 1-2 przypadki z gradem powyżej 5 cm średnicy)
  • silne porywy wiatru o prędkości do ok. 70-80 km/h, a w burzach superkomórkowych i w liniowym układzie konwekcyjnym – punktowo do ok. 110 km/h
  • ulewny opad deszczu powodujący lokalne podtopienia (do ok. 40 mm/h)
  • niewykluczone 1-2 trąby powietrzne związane z mezocyklonem, zwłaszcza na południu i w centrum Polski

Dlaczego te burze będą tak niebezpieczne?

Jak podają Łowcy burz, obszar objęty 1. stopniem zagrożenia charakteryzuje się specyficznym układem wskaźników atmosferycznych. CAPE na poziomie do ok. 1500 J/kg w połączeniu z DLS do 20-25 m/s, MLS do ok. 20 m/s, LLS do 10 m/s i SRH 0-3 km do ok. 200 m2/s2 stanowią dość ciekawy i rzadko występujący na obszarze Polski w kwietniu zestaw wskaźników warunkujący rozwój i organizację burz.

Duży pionowy spadek temperatury w środkowej troposferze oraz dość silna zbieżność w dolnej troposferze sprawią, że komórki burzowe powinny powstać bez większego trudu już wczesnym popołudniem, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie Polski. Komórki te początkowo będą rozproszone, a część z nich powinna szybko zorganizować się w superkomórki.

Jak zachować się w czasie burzy?

IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej. W czasie burzy należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni, a także zabezpieczyć przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.