Białe noce 2020: Kiedy w województwie śląskim? Gdzie oglądać białe noce na Śląsku? [DATA]

i

Autor: pixabay.com Białe noce 2020. Gdzie występują?

Białe noce 2020: Kiedy w województwie śląskim? Gdzie oglądać białe noce na Śląsku? [DATA]

NAU 2020-05-15 9:27

Białe noce w Polsce? To brzmi zaskakująco, ale wbrew pozorom to u nas częste zjawisko. Białe noce występują nie tylko pod kołem podbiegunowym i nie tylko w tych najbardziej wysuniętych na północ krajach. Kiedy będą białe noce w Polsce? Białe noce będą też w Katowicach i okolicach. Gdzie oglądać białe noce na Śląsku?

Białe noce 2020. Kiedy?

Nadciągają białe noce 2020! To nie żart. W Polsce zjawisko białych nocy będziemy mogli obserwować przez ponad 1,5 miesiąca począwszy od 14 maja. W Polsce białe noce zaczynają pojawiać się najwcześniej na północy i stopniowo ogarniają cały kraj. Co to jest biała noc? Z astronomicznego punktu widzenia jest to zjawisko, w którym możemy dojrzeć chmury mieniące się srebrzystym blaskiem nisko nad północnym horyzontem. Białe noce to zjawisko oferujące zupełnie niecodzienne widok. Niebo ani na chwilę nie robi się idealnie ciemne. W konsekwencji w czasie takich krótkich i jasnych "nocy" na niebie widzimy zdecydowanie mniej gwiazd.

Zobacz także: Dziwne światła na niebie? To kosmiczny pociąg Elona Muska. Kiedy Starlinki przelecą nad Polską?

Białe noce 2020 w woj. śląskim. Gdzie oglądać? Kiedy? [DATA]

Najwcześniej białe noce będą mogli obserwować mieszkańcy Trójmiasta. To zjawisko pojawiło się tam ju z 10 maja i potrwa aż do 2 sierpnia. Najkrócej białych nocy doświadczają mieszkańcy najdalej wysuniętych na południe obszarów kraju: w Rzeszowie ten okres trwa od 01 czerwca do 11 lipca. 

Ważne! W województwie śląskim białe noce 2020 będziemy mogli obserwować od 30 maja aż do 11 lipca.

Białe noce. Co to za zjawisko?

Jak tłumaczy Karol Wójcicki, prowadzący popularny Fanpage "Z głową w gwiazdach" białe noce to zjawisko w Polsce stosunkowo często występujące.

- Białe noce to zjawisko, w którym słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Taką sytuacje nazywamy właśnie białą nocą - pisze Karol Wójcicki.

Co ważne, w czasie białych nocy nad północnym horyzontem cały czas możemy dostrzec poświatę słoneczną, a niebo ani na chwile nie robi się idealnie ciemne. W konsekwencji w czasie takich krótkich i jasnych "nocy" na niebie widzimy zdecydowanie mniej gwiazd.

COŚ DOBREGO #21
Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Zdaniem Karola Wójcickiego będziemy mieli w tym roku znakomite warunki do obserwowania białych nocy. Będą też dobre warunki do obserwacji towarzyszących in zjawiski takich jak Obłoki Srebrzyste.

Białe noce to z jednej strony czas niesprzyjający typowym obserwacjom astronomicznym, ale z drugiej oferujący zupełnie niecodzienne widoki. Nie wiem jak Wy ale ja jestem podekscytowany ich nadejściem! - Karol Wójcicki.