autostrada opłaty bramki przejazd

i

Autor: Cezary Pecold/SUPER EXPRESS autostrada opłaty bramki przejazd

Bezpłatny odcinek A4 na trasie Katowice – Kraków? Minister zdradził plany

Odcinek autostrady A4 między Katowicami a Krakowem może być bezpłatny. W 2027 r. na tym fragmencie kończy się licencja. Minister infrastruktury zdradził plany co do przejazdu i zapowiedział rozbudowę drogi.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w czwartek, 8 grudnia 2022 r., był gościem Polsat News. Szef resortu wyjawił plany dotyczące odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem.

Odcinek A4 na trasie Katowice – Kraków bezpłatny?

Minister powiedział, że ma nadzieję, iż opłaty na odcinku autostrady A4 na trasie Katowice – Kraków zostaną zniesione. Dodał, że mogłoby się tak stać w 2027 r. Wtedy kończy się koncesja na użytkowanie tego odcinka.

Jestem przekonany (...), że autostrada ta stanie się na powrót autostradą zarządzaną przez GDDKiA i chcielibyśmy bardzo, aby ten odcinek między Katowicami a Krakowem, był odcinkiem autostrady bezpłatnej – mówił na antenie Polsat News minister Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury dodał, że w planach jest rozbudowa tego odcinka o dodatkowy pas ruchu w każdą stronę.

Dzisiaj koncesję na ten odcinek autostrady A4 ma spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), której prezesem jest Emil Wąsacz, były minister skarbu państwa w latach 1997 – 2000. Wąsacz w 2005 r. został postawiony przed Trybunałem Stanu z zarzutami niedopełnienia obowiązków przy prywatyzacji państwowych spółek. W 2019 r. postępowanie zostało prawomocnie umorzone.

W lipcu 2022 r. na odcinku A4 Katowice – Kraków podniesiono stawki z 24 do 26 zł dla samochodów osobowych. Stawki dla samochodów ciężarowych wzrosły z 70 zł do 80 zł.