Beskidzkie Centrum Narciarstwa będzie gotowe już w 2025 roku. Ogłoszono przetargu

i

Autor: Adam Małysz/Facebook, Freepik.com

Wiadomości

Beskidzkie Centrum Narciarstwa będzie gotowe już w 2025 roku. Ogłoszono przetarg

2024-06-29 0:11

Ogłoszono przetarg na budowę Beskidzkiego Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza w Wiśle. Obiekt ma powstać w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy. Koszt jego budowy to 24 mln zł.

W Wiśle powstanie Beskidzkie Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza

Miasto Wisła ogłosiło przetarg na budowę Beskidzkiego Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza. Obiekt ma powstać w miejscu dotychczasowej hali parkowej w parku Kopczyńskiego w centrum Wisły, zaraz obok amfiteatru. Władzom Wisły zależy, aby nie rozkopywać dodatkowo parku i przeprowadzić budowę nowego obiektu jednocześnie z remontem amfiteatru.

Burmistrz Wisły pod koniec maja br. zapowiadał, że wkrótce miasto ogłosi przetarg na wykonanie prac, tak aby ruszyły w najbliższych miesiącach, a muzeum mogło zostać otwarte w przyszłym roku. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 14 miesięcy od daty podpisania umowy na ich wykonanie. Oznacza to, że Beskidzkie Centrum Narciarstwa zostanie ukończone w drugiej połowie 2025 roku.

List intencyjny dotyczący stworzenia Beskidzkiego Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza podpisano już w 2020 roku. Szacowany koszt jego budowy to 24 mln zł, z czego 18 mln zł miasto pozyskało z funduszy Unii Europejskiej. Stworzenie placówki jest wspólną inicjatywą marszałka województwa śląskiego, burmistrza Wisły i Adama Małysza.

Co znajdziemy w Beskidzkim Centrum Narciarstwa?

Budynek Beskidzkiego Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza ma być dwukondygnacyjny, a same muzeum ma być podzielone na strefy. Jak informował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, w strefie A znajdzie się ścieżka sportowych sukcesów Adama Małysza, w tym m.in. trofea, puchary, nagrody i kolekcje nart. Strefa B wypełniona zostanie strojami sportowymi, a w strefie C będą odbywać się pokazy filmów przedstawiających przebieg kariery i najważniejsze sukcesy skoczka.

Najciekawszą strefą ma być strefa D, która zaaranżowana zostanie jako miejsce startowe skoczka. Będzie tam zbocze, schody, belka startowa, a zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w wirtualnym skoku. Kolejne dwie strefy - E i F będą przystosowane dla dzieci.