Podatek od sześciu i więcej dodatkowych mieszkań? Nowelizacja przepisów czeka na podpis prezydenta

i

Autor: Pixabay

Polityka

Będzie podatek od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania? Nowelizacja przepisów czeka na podpis prezydenta

2023-07-13 12:33

Szykują się zmiany w zakresie podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC). Zakup co najmniej sześciu mieszkań - w jednym budynku lub kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej, miałby być objęty sześcioprocentowym podatkiem.

Będzie nowy podatek? Brakuje jeszcze tylko podpisu prezydenta

Inwestorzy, którzy mają w planach zakup co najmniej sześciu mieszkań - w jednym budynku lub kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej, muszą liczyć się z tym, że ich inwestycja może być opodatkowana w wysokości sześciu procent. 

Zmiany w zakresie podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) zostały przyjęte przez Sejm. Nowelizacja czeka jeszcze tylko na podpis prezydenta. Z podatku ma być wyłączona transakcja kupna pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. 

Sposób na hurtowe kupowanie mieszkań przez inwestorów?

Rząd zapowiedział opodatkowanie dodatkowych mieszkań już w styczniu 2023 r. 

- Nowe przepisy mają objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań - mówił premier Mateusz Morawiecki, argumentując decyzję tym, że kupowanie hurtowo lokali oznacza dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania, wyższe ceny i mniejszy wybór.

Jak podaje portal money.pl za ekspertami, „w Polsce struktura rynku nieruchomości jest zupełnie inna. W tej chwili w całym kraju mamy zaledwie osiem tysięcy mieszkań zakupionych przez zagraniczne fundusze. Powstają kolejne projekty, ale Polska jest prawie 40-milionowym krajem i ta liczba mieszkań ma niewielki wpływ na cały rynek". 

Ekspert rynku nieruchomości serwisów Morizon.pl i Gratka.pl Marcin Drogomirecki twierdzi, że inwestorzy znajdą sposób, aby obejść nowe przepisy. Mogą kupować nieruchomości na żonę, córkę, syna czy teściową Jego zdaniem prawnicy zagranicznych funduszy również znajdą sposób, aby zoptymalizować swoje koszty po wprowadzeniu nowych regulacji.

A jak będzie? Jeżeli nowy podatek wejdzie w życie, przekonamy się. 

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/