Firmy szukają węgla w Bytomiu. ZG Siltech poszuka go pod KWK Miechowice
Zakład Górniczy Siltech to kolejna firma, która chce poszukać złóż węgla pod Bytomiem. Wcześniej informowaliśmy prywatnej firmie Eko-Plus, która chce wznowić wydobycie na terenie po dawnej kopalni KWK Radzionków. Obecnie firma eksploatuje złoże dawnej kopalni Bytom. Na celowniku prywatnego przedsiębiorstwa znajdują się złoża, które leżą pod KWK Radzionków.
Z podobnym zamiarem nosi się ZG Siltech, który chce zbadać złoża znajdujące się pod zlikwidowaną wiele lat temu Kopalnią Węgla Kamiennego Miechowice w Bytomiu. W sferze ich zainteresowań znajdują się tereny m.in. pod drogą krajową nr 88 Bytom - Gliwice - Kleszczów, zwaną potocznie starą autostradą oraz pod Elektrociepłownią Miechowice. - Kończą się nam złoża. Szukany następnych. Mamy niewielkie pole złoża w Miechowicach, ale większość należy do kopalni Bobrek - mówi prezes Jan Chojnacki z Siltechu.
Bytom zwiększy wydobycie węgla? Prywatne firmy szukają węgla
- Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, złożonej przez Zakład Górniczy Siltech, teren realizacji (obszar badań) posiada kształt bryły wielobokowej o powierzchni rzutu poziomego 0,029339 km kw., z czego na terenie miasta Bytom występuje 0,021064 km kw., a na terenie miasta Zabrze występuje 0,008275 km kw. Rzędne wysokościowe rejonu badań - w zasięgu realizacji przedsięwzięcia kształtują się: maksymalna górna wysokościowa około 382,47 m p.p.t. (- 115,47 m n.p.m.) oraz maksymalna dolna 412,90 m p.p.t. (- 145,90 m n.p.m.) przy rzędnej powierzchni około + 267,00 m n.p.m. - informuje portal netTG.pl Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Wniosek ZG Siltech wpłynął 13 października i na tej podstawie wszczęte zostało postępowanie, zmierzającego do wydania decyzji o "środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą Projekt robót geologicznych dla rozpoznawania części złoża byłej Kopalni Węgla Kamiennego Miechowice w Bytomiu". Jak podkreśla katowicki RDOŚ, w obszarze badań nie znajdują się obiekty kubaturowe, na które wpływ miałoby potencjalne wznowienie wydobycia na wyznaczonych przez ZG Siltech terenach. Jedynym miejscem, które może się obawiać wpływu wydobycia węgla, jest należąca do Fortum Elektrociepłownia Miechowice oraz Centrum Handlowe Plejada. Jak podkreśla Natalia Zapała z RDOŚ, na badanych terenach dominują drogi, nieużytki i w części tereny przemysłowe.
Przez część południowo-wschodnią przebiega droga krajowa E-40 oraz nieczynna bocznica kolejowa, w części zachodniej rejonu badań usytuowana jest też nieczynna bocznica kolejowa, w części północno-zachodniej zlokalizowana jest Elektrociepłownia Miechowice. W części południowej zlokalizowana jest stacja towarowo-osobowa Biskupice, zaś w zachodniej złoże węgla kamiennego Bobrek-Miechowice 2, eksploatowane przez Zakład Górniczy Siltech Spółka z o.o. w Zabrzu. Część środkową rejonu badań zajmują zrekultywowane hałdy pokopalniane byłej KWK Miechowice - dodaje Natalia Zapała z RDOŚ.
Dokumentacja, jaką złożyła firma ZG Siltech jest aktualnie analizowana przez katowicki RDOŚ.