20 mln zł z UE dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach czekają wielkie zmiany. A to dzięki unijnemu wsparciu, które właśnie otrzymało.
Jak przekazał w poniedziałek, 3 kwietnia rzecznik szpitala, Wojciech Gumułka, projekt zakłada modernizację bloku operacyjnego, stworzenie systemu zarządzania lekami oraz rozbudowę instalacji poczty pneumatycznej. W ostatnich dniach została podpisana umowa na sfinansowanie prac.
Najważniejszą częścią projektu jest modernizacja bloku operacyjnego
- Modernizacja pozwoli na dostosowanie wszystkich pomieszczeń bloku do wymogów leczenia wg najnowocześniejszych standardów i rekomendacji medycznych. Na blok operacyjny trafi nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna. Poprawi się ergonomia oraz bezpieczeństwo pracy personelu medycznego, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na wzrost jakości oferowanych świadczeń medycznych - mówi dr Michał Daab, szef Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii GCZD.
Wymieniona będzie część aparatury i wyposażenie boku operacyjnego. Pojawi się m.in. nowoczesny aparat RTG. Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii utworzone zostanie nowe stanowisko intensywnej terapii, przeznaczone dla pacjentów wymagających izolacji z powodu zakaźnej choroby wirusowej.
Rozbudowa poczty pneumatycznej i system zarządzania lekami
System poczty pneumatycznej istnieje w GCZD od roku 2018. Teraz ma być rozbudowany.
- Instalacja poczty pneumatycznej bardzo się sprawdziła. Transport próbek z SOR do laboratorium trwa zaledwie kilkanaście sekund. Próbki do badania bezpiecznie „podróżują” w specjalnej kapsule, która zabezpiecza zawartość przed uszkodzeniem - mówi dr Mirosław Partyka, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w GCZD.
W 2022 roku przebadano w szpitalnym laboratorium ponad 143 tys. próbek, na podstawie których wykonano ponad 626 tys. badań laboratoryjnych. Docelowo, po rozbudowie systemu, poczta pneumatyczna połączy laboratorium ze wszystkimi piętrami GCZD.
- Natychmiast po wykonanej analizie wynik badania będzie dostępny w systemie informatycznym, z którego korzysta szpital. Wszystko to znacząco skróci czas oczekiwania na wyniki badań. Pozwoli też na szybsze podejmowanie skutecznych decyzji terapeutycznych. Zwłaszcza w przypadku pacjentów, których stan jest ciężki, takie skrócenie czasu jest nie do przecenienia - podkreśla dr Mirosław Partyka.
Szpital wprowadzi też system zarządzania lekami.
- System przechowywania i podawania leków zwiększy bezpieczeństwo pacjentów w zakresie farmakoterapii. Będzie przypominał o konieczności podania leku i o dawce leku zleconej pacjentowi przez lekarza. Dzięki automatyzacji procesu podawania leków zwiększy się efektywność czasu pracy personelu. Zmniejszą się ponadto zapasy leków przechowywane na poszczególnych oddziałach – mówi Justyna Rożek-Kostórkiewicz, kierownik szpitalnej apteki.
Łączna wartość projektu „Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury obiektowej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach" to 20 mln zł. Będzie w całości sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Prace mają zakończyć się pod koniec 2023 r.