Wystawa dotyczy też porozumień sierpniowych podpisanych we wrześniu 1980 roku w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. Każde z miast, gdzie podpisano porozumienia - Szczecin, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój i Dąbrowę Górniczą - symbolizuje jeden z mobilnych kontenerów, a wszystkie zostały połączone punktem widokowym, z którego można zobaczyć całą Fabrykę Pełną Życia.
Wydarzenia związane z porozumieniami sierpniowymi zostały opowiedziane w formie wizualno-dźwiękowych impresji, przy wykorzystaniu nowych mediów. Architektonicznym motywem przewodnim wystawy są nieregularne, pulsujące prostopadłościenne formy. Ich struktura i kolory nawiązują do konstrukcji charakterystycznych dla zakładów przemysłowych, w których wszystko się zaczęło.
Wystawę "Atlas pamięci" można oglądać w Fabryce Pełnej Życia do 30 września od wtorku do piątku w godz. 15:00 - 20:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 10:00 - 18:00. Wstęp na nią jest bezpłatny.
Integralną częścią wystawy jest rzeźba „Nadzieja” autorstwa Michała Batkiewicza. Przedstawiająca sylwetki kobiety i mężczyzny praca została wykonana z chromowanego brązu w 2019 roku.
Producentem i koordynatorem wystawy jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"