Robert Talarczyk

i

Autor: Pawel Wodzynski/East News

Kultura

Aktorzy ze Śląska jadą z misją do Warszawy. "Przystanek Śląsk" będzie promować śląską kulturę

2024-09-25 10:26

Przegląd przedstawień teatralnych pod hasłem "Przystanek Śląsk" rozpoczyna się w Warszawie. Teatr STUDIO z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach organizuje drugą edycję multidyscyplinarnego przeglądu w dniach od 28 września do 8 października 2024 roku. W tym czasie na scenie wystawiony zostanie m.in. "Cholonek", monodram "Mianujom mie Hanka", "Piąta strona świata" i "Byk". Pomysłodawcą wydarzenia jest Robert Talarczyk, dyrektor teatru w Katowicach

Czy na robotniczym Śląsku jest kultura? Takie pytanie pada coraz rzadziej między innymi za sprawą spektakli teatralnych o Śląsku, które grane są w całej Polsce. Przedstawienie "Cholonek" wg Janoscha katowickiego Teatru Korez w reż. Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka grane jest od 20 lat i było przełom w ukazywaniu tematyki śląskiej na scenie. W jego ślad idą kolejne przedstawienia i zyskują coraz większe grono miłośników.

Zwykle było tak, że jak powstawały śląskie przedstawienia no to przychodzili aktorzy, literaci. Ale to wszystko było tak trochę z perspektywy, że my wam artyści pokażemy, jak powinniście Śląsk oglądać. Tym razem ci zwyczajni, prości ludzie przyszli na widownię i zobaczyli po drugiej stronie rampy takich samych ludzi jak oni. My się zrównaliśmy z nimi. Nie było tego podziału na scenę i widownię - tylko wszyscy byliśmy na tym samym poziomie. Zrobiliśmy spektakl o naszym plemieniu i to jest siła "Cholonka" - mówi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.

Śląscy aktorzy jadą do Warszawy po raz kolejny z misją pokazania Śląska na scenie.

"Śląsk jest bardzo kolorowy, różnorodny, wielowymiarowy, wielokulturowy. Śląska nie da się opisać za pomocą kilku przedstawień. Można za pomocą tych kilku spektakli przybliżyć nasze spojrzenie na świat, naszą mentalność" - wyjaśnił Robert Talarczyk.

Program Przystanku Śląsk w Warszawie

Przedstawienia przeglądu "Przystanek Śląsk" odbywać się będą głównie w Teatrze STUDIO w Warszawie. W tym roku publiczność zapozna się z tym, co z lokalnej, śląskiej kultury najciekawsze, najmocniej frapujące, najbardziej charakterystyczne i wzbudzające najwięcej emocji. 

  • 28 września, 19.30 / Teatr Studio / Scena Malarnia: Mianujom mie Hanka
  • 29 września, 18.00 / Teatr Studio / Duża Scena: Cholonek
  • 30 września, 19.00 / Teatr Studio / Scena Malarnia: Byk
  • 1 października, 19.00 / Teatr Studio / Duża Scena: Piąta strona świata
  • 2 października, 19.00 / Teatr Studio / Scena Malarnia: Kopidoł
  • 3 października, 19.00 / Teatr Studio / Duża Scena: Skazany na bluesa
  • 4 października, 20:00 / Teatr Studio / Duża Scena: Daria ze Śląska - koncert
  • 4, 5, 6 października, 19.00 / Hotel THE WESTIN WARSAW: Godej do mie
  • 8 października, 19.00 / Teatr Studio / Duża Scena: Kilar & Wesołowski industrialnie – koncert Filharmonii Śląskiej
  • 7 października, 19.00 / Kino Iluzjon: Projekcja filmu z lektorem po śląsku + panel dyskusyjny

W końcu zaczyna się dostrzegać, że ta nasza wielokulturowość, wielowymiarowość może Polskę wzbogacić, a nie sprawić, że nas trzeba odrzucać. Nie, nas warto poznać, przyjąć do serca i wtedy państwo zobaczą, że staniecie się fajniejszymi ludźmi, kiedy państwo pokochacie Ślązaków i otworzycie się na naszą kulturę - zachęca Robert Talarczyk.

QUIZ Słowa po śląsku to językowe pułapki. Czy znasz znaczenie?
Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od śląskiej zołzy. Nie jest to polska złośliwa kobieta, tylko: