Akcja Znicz 2022 na Śląsku. Więcej patroli i kontroli drogowych

i

Autor: slaska.policja.pl Akcja Znicz 2022 na Śląsku. Więcej patroli i kontroli drogowych

Akcja Znicz 2022 na Śląsku. Więcej patroli i kontroli drogowych

Od piątku, 28 października 2022, na Śląsku trwa policyjna akcja "Znicz 2022". Mundurowi patrolują drogi i rejony cmentarzy, a kierowcy muszą przygotować się na częstsze niż zwykle kontrole trzeźwości.

Akcja Znicz na Śląsku. Więcej patroli i wzmożone kontrole

Jak co roku z okazji święta Wszystkich Świętych policja w całej Polsce rozpoczęła akcję Znicz. Ma ona na celu zapewnić bezpieczeństwo wszystkim odwiedzającym groby swoich bliskich.

Wzmożone patrole policyjne pojawią się na śląskich drogach, a także w okolicach cmentarzy. Będą to zarówno radiowozy oznakowane, jak i nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory. Kierowcy muszą przygotować się również na kontrole trzeźwości.

Policja apeluje, by dobrze przygotować się do wyjazdu na cmentarze oddalone od miejsca zamieszkania. Przed podróżą trzeba koniecznie dowiedzieć się, jakie zmiany w organizacji ruchu panują w okolicy. Warto też zobaczyć, gdzie można bezpiecznie zostawić samochód. Poza tym należy sprawdzić stan techniczny samochodu. 

Akcja Znicz 2022. Apel policji: Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich

- Dzień Wszystkich Świętych to pora wyjazdów, spotkań w gronie rodziny i znajomych, a także wspomnień bliskich, którzy odeszli. Koncentrując swoją uwagę na przygotowaniach i obchodach tego święta, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie swoim, bliskich czy innych osób w naszym otoczeniu. Niestety nostalgia i zaduma często usypia naszą czujności i ostrożność - informuje śląska policja.

I przestrzega przed kieszonkowcami. Policjanci radzą, by nawet na chwilę nie zostawiać swoich rzeczy nieupilnowanych na ławce czy pomniku. Uważać należy także podczas zakupów na przycmentarnych stoiskach, gdzie wystarczy chwila nieuwagi, by złodziej sięgnął po nasz portfel. Wartościowych przedmiotów nie powinno się zostawiać również w samochodzie w widocznym miejscu, jak siedzenie. Policja wprost odradza przynoszenie na cmentarz większej ilości gotówki czy cennej biżuterii.

Ważne jest także, by zadbać o bezpieczeństwo towarzyszących nam bliskich. Dzieci łatwo mogą zgubić się w tłumie, dlatego należy być czujnym i pilnować, by nie odchodziły nigdzie daleko. Natomiast w sytuacji, gdy widzimy, że ktoś w tłumie zachowuje się podejrzanie, należy niezwłocznie poinformować służby. To może być złodziej, czyhający na okazję. Policja prosi również pieszych o to, by wyposażyć się w elementy odblaskowe, szczególnie wybierając się na cmentarz po zmroku. 

Tekst: Agata Olejarczyk